ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Κοζάνς ως εκπαιδευτική μονάδα του Υπουργείου Παιδείας λειτουργεί σαν αυτοτελείς σχολική μονάδα και συνεργάζεται με τα ΕΠΑ.Λ. (Επαγγελματικά Λύκεια) και τα Δ.Ι.Ε.Κ. (Δημόσια Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης) της πόλης της Κοζάνης.

Συγκεκριμένα το 1ο Ε.Κ. Κοζάνης υποστηρίζει τα εργαστηριακά μαθήματα του 1ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης, του 2ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης, του 4ου Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης και του Δ.Ι.Ε.Κ. Κοζάνης.

Στους χώρους του λειτουργούν εργαστήρια διαφόρων τομέων και ειδικοτήτων που σκοπό έχουν την παροχή των απαραίτητων εφοδίων, γνώσεων και δεξιοτήτων στους μαθητές, προκειμένου να ασκήσουν με επιτυχία το επάγγελμα που επέλεξαν. Η επιτυχία του σκοπού μας πραγματοποιείται με την άμεση προσαρμογή:

• του εργαστηριακού εξοπλισμού στις τεχνολογικές εξελίξεις
  • της εκπαίδευσης στην παραγωγική διαδικασία και στις διαρκώς αυξανόμενες απαιτήσεις της αγοράς
  • στις σύγχρονες απαιτήσεις της υγείας και ασφάλειας στην εργασία

Η προσπάθεια μας είναι συνεχής. Επικεντρώνεται τόσο στην καλύτερη δυνατή οργάνωση και συντήρηση των εργαστηρίων, όσο και στην συλλογική και ατομική προσπάθεια των εκπαιδευτικών.