Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

Τεχνικός φυτικής παραγωγήςΣτο σχολείο μας λειτουργεί ο Τομέας Φυτικής Παραγωγής και η ειδικότητα »Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής.

Τα μαθήματα του Τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος,που παρακολουθούν οι μαθητές της Β’ τάξη  έχουν ως εξής:

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Αρχές Αγροτικής Ανάπτυξης
2. Περιβάλλον και Γεωργία 1Θ+2E
3. Φυτική Παραγωγή 2Θ+3E
4. Ζωική Παραγωγή 2Θ+1Ε
5. Τεχνολογία Τροφίμων 2Θ+2Ε
6. Αρχές Αρχιτεκτονικής Τοπίου 1Θ+1Ε
7. Στοιχεία Γεωργικών Εγκαταστάσεων & Γεωργικά Μηχανήματα 2Θ+1Ε
8. Αγγλικά Τομέα
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο

Ενώ τα μαθήματα που παρακολουθούν στην Γ΄ τάξη του Τομέα φυτικής Παραγωγής  έχουν ως εξής:

Ειδικότητα: Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΩΡΕΣ
1. Σύγχρονες Γεωργικές Επιχειρήσεις
2. Αρχές Βιολογικής Γεωργίας
3. Δενδροκομία – Αμπελουργία 2Θ+3Ε
4. Φυτά Μεγάλης Καλλιέργειας – Κηπευτικές Καλλιέργειες 2Θ+3Ε
5. Αρδεύσεις Καλλιεργειών 1Θ+2Ε
6. Φυτοπροστασία 2Θ+2Ε
ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ: 23 ΩΡΕΣ

Θ: Θεωρία      Ε: Εργαστήριο

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής ειδικεύονται στη λειτουργία, διαχείριση και στην προστασία του φυσικού περιβάλλοντος και των οικοσυστημάτων, στην αυτόνομη επιχειρηματική παραγωγή βασικών φυτικών προϊόντων, στην κατανόηση βασικών αρχών βιολογικής καλλιέργειας.

Επίσης οι απόφοιτοι της ειδικότητας αναμένεται να αποκτήσουν κατά την εκπαίδευσή τους τις ακόλουθες γνώσεις και να εκτελούν τα παρακάτω έργα:

• Να προστατεύουν τους φυσικούς πόρους και το περιβάλλον.
  • Να χρησιμοποιούν βασικές γνώσεις φυτικής και ζωικής παραγωγής
  • Να γνωρίζον και να παρακολουθούν τα διάφορα στάδια της παραγωγικής διαδικασίας των τροφίμων.
  • Να γνωρίζουν τα υλικά που πρέπει να χρησιμοποιούνται στις διάφορες συσκευασίες, ώστε να διασφαλίζεται η ποιότητα του προϊόντος αλλά και η ασφάλεια του καταναλωτή.
  • Να συσκευάζουν, διακινούν και εμπορεύονται βασικά γεωργικά προϊόντα.
  • Να εφαρμόζουν τα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας  τροφίμων.
  • Να τηρούν βασικούς κανόνες υγιεινής και ασφάλειας στον εργασιακό τους χώρο.
  • Να γνωρίζουν και να χρησιμοποιούν τους βασικούς κανόνες της αγροτικής οικονομίας.
  • Να αποκτήσουν επιχειρηματική συνείδηση.

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής έχουν τη δυνατότητα να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις.

Πηγές: