Επαγγέλματα του μέλλοντος και η ανάγκη καλλιέργειας δεξιοτήτων

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Ιουν• 14•19
 Επαγγέλματα του μέλλοντος
Κατασκευές
 plane-841441_640
Μηχανικός αεροσκαφών
Αφού δεις το video σχετικά με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του εργασιακού χώρου, αναλογίσου σχετικά με τις απαιτούμενες δεξιότητεςγια αυτό το επάγγελμα.
Στη συνέχεια μπορείς να συμπληρώσεις το υποθετικό σου βιογραφικό σημείωμα με τη βοήθεια του συμβούλου on line, προκειμένου να αναζητήσεις εργασία.
 Επιστήμες υγείας
Μοριακός βιολόγος
Η Ελληνίδα Βιοτεχνολόγος Της NASA Δίνει 4 Συμβουλές ΖωήςΟι τέσσερις «προτάσεις» της:

Το να δουλεύεις περισσότερες ώρες από όσες ξοδεύεις για να ζεις δεν είναι καθόλου καλή ιδέα.

Η εξόντωση δεν έχει να κάνει μόνο με το φόρτο εργασίας, έχει να κάνει με το γεγονός ότι o φόρτος εργασίας είναι μεγαλύτερος από το κίνητρο για να κάνεις τη δουλειά.

Ίσως το μόνο πράγμα που σε κρατά μακριά από το να τα καταφέρεις, δεν είναι μόνο λίγες τυχερές στιγμές στη ζωή, αλλά αυτό που λέγεται αποστολή και ομαδική δουλειά.

Η επιλογή των κατάλληλων συνεργατών έχει θεμελιώδη αξία. Και η επιλογή συντρόφου ζωής θα μπορούσε, θα έπρεπε και πρέπει να είναι η πιο σημαντική απόφαση που θα πάρεις, αν δεν ορίσεις τις προτεραιότητές σου με μυωπικό όραμα.

Αφού δεις το σχετικά  video αναλογίσου σχετικά με τις απαιτούμενες δεξιότητεςγια αυτό το επάγγελμα.
Στη συνέχεια μπορείς να συμπληρώσεις το υποθετικό σου βιογραφικό σημείωμα με τη βοήθεια του συμβούλου on line, προκειμένου να αναζητήσεις εργασία στο μέλλον.
Επιστήμες πληροφορικής
digital-marketing-1725340_640
Αφού δείς  τον πίνακα των σχολών πληροφορικής επέλεξε αυτές που σου ταιριάζουν
Επιστήμες αειφόρου ανάπτυξης
Oδηγός πράσινης ανάπτυξης
environmental-protection-326923_640
«Σύγχρονα επαγγέλματα, επιλογές σταδιοδρομίας»
Παρουσίαση κ. Μπιλανάκη 18-4-18 στο Σύλλογο Γονέων 16ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
Παρουσίαση κ. Μπιλανάκη (ΚΕ.ΣΥ.Π ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ) με θέμα «Σχολές και επαγγέλματα με περιβαλλοντική ευαισθησία»
Παρουσίαση κ. Μπιλανάκη στο 9ο ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
«Καλλιέργεια δεξιοτήτων στην εκπαιδευτική διαδικασία»: Υλικό από την ημερίδα του ΚΕΣΥΠ Περιστερίουτο επισυναπτόμενο αρχείο
θα βρείτε την παρουσίαση από την Υπεύθυνη ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ Περιστερίου Ε. Μπιλανάκη, στους μαθητές του 1ου ΓΕΛ Περιστερίου, στα πλαίσια της ημερίδας «Καλλιέργεια δεξιοτήτων στην εκπαιδευτική διαδικασία».
ΣΧΕΤΙΚΑ
Μηχανισμός διάγνωσης σε επαγγέλματα και δεξιότητες: ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ-ΕΚΠΑnew-8_e0
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣΈρευνα του καθηγητή κ. Πετράκη
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΥ-ΔΗΜΑΚΑΚΟΥ: Το μέλλον της αγοράς εργασίας:Επαγγέλματα και δεξιότητες
Θόδωρου Κατσανέβα:“Επαγγέλματα του Μέλλοντος και του ΠαρελθόντοςΜΕΛΕΤΗ ΣΕΒ
ΕΟΠΠΕΠ
ΠΡΑΣΙΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ
Aνερχόμενοι επαγγελματικοί τομείς και νέες δεξιότητες ΕΟΠΠΕΠ:ΕΟΠΠΕΠ
  • Διαβάστε εδώ το Ενημερωτικό Memo με τα βασικά στοιχεία από την έρευνα του ΣΕΒ για τις δεξιότητες.
  • Διαβάστε εδώ το Ενημερωτικό Memo της εκστρατείας ενημέρωσης: «Η Ελλάδα Παράγει: Επαγγέλματα με Μέλλον».
  • Μπορείτε να δείτε τα video με τα 11 επαγγέλματα με Μέλλον στο σύνδεσμο
  • Δείτε εδώ την παρουσίαση «Επιχειρήσεις, Ανθρώπινο Δυναμικό και Εκπαιδευτικό Σύστημα:Έρευνα σε βιομηχανικές επιχειρήσεις, Διαπιστώσεις και Προτάσεις Πολιτικής».
  • Δείτε εδώ την παρουσίαση της εκστρατείας ενημέρωσης του ΣΕΒ «Επαγγέλματα με Μέλλον»(ΠΗΓΗ: ΕΔΩ)
ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ
ΕΔΩ