ΤΕΥΧΗ: Αφηγηματική συμβουλευτική σταδιοδρομίας, Γυμνάσιο, ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, Πανελλαδικές, Επαγελματογνωσία,νέες τεχνολογίες, προγράμματα αγωγής σταδιοδρομίας, ημερίδες, άρθρα συμβουλευτικής, φιλολογικά, αγωγή υγείας

ΤΕΥΧΗ

Εισαγωγικά:
Συμβουλευτική σταδιοδρομίας, επαγγελματικός προσανατολισμός, νομοθεσία
ELENHΑφηγηματική συμβουλευτική σταδιοδρομίας και τέχνη
Το τεύχος αυτό βασίζεται στην αφηγηματική συμβουλευτική.Η αφηγηματική συμβουλευτική μπορεί να βοηθήσει το άτομο ή την ομάδα να διαπραγματευθεί θέματα που σχετίζονται με τραύματα, πένθος, λύπη, άγχος. Η τέχνη και ειδικά η λογοτεχνία μπορεί να λειτουργήσει θεραπευτικά έτσι ώστε να αναπύξει δεξιότητες και να προσδώσει θετική επανανοηματοδότηση στα γεγονότα της ζωής του, να βρεί και να υλοποιήσει στόχους στη σταδιοδρομία του.
Οι ιστορίες που περιέχονται μπορούν να εφαρμοστούν σε ατομική συνάντησή ή στα πλαίσια βιωματικής συμβουλευτικής και ομαδοσυνυνεργατικής μάθησης  σε χώρους εκπαίδευσης. Εδώ θα αναζητήσετε μερικές  ψηφιακές ιστορίες   που θα σας βοηθήσουν να γνωρίσετε τον εαυτό σας.
Υποστηρικτικό υλικό για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς της κ. Μπιλανάκη Ελευθεριας θα βρειτε στα πρακτικά συνεδρίων που θα αναζητήσετε στο τευχος : Συμβουλευτικη σταδιοδρομιας, ψυχολογια, σε εφημερίδες και περιοδικά, καθως και  σστοσελίδα του Υπουργείου Παιδειας: ΕΔΩ Για το έντυπο υλικό και τις βιωματικές ασκήσεις που ανέπτυξε  ως υπεύθυνη Κέντρου Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού Περιστερίου  επικοινωνήστε με την ίδια.
 Τest ενδιαφερόντων και ικανοτήτων
ΤΕΣΤL
hollant
Τest επαγγελματικού προσανατολισμου HOLLAND
ΓΥΜΝΑΣΙΟ -ΓΕΛ
Το τεύχος αυτό είναι αφιερωμένο στις εξελίξεις στο Γυμνάσιο και στο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ
epal2Επαγγελματικό Λύκειο
ΕΠΑΛ

jobs
Αγορά εργασίας-επαγγελματογνωσία
Επαγγελματογνωσία
54 Νέες τεχνολογίες
Χρήσιμες ιστοσελίδες και τεχνολογικά εργαλεία για το σχολείο με εφαρμογες και παραδειγματα
 ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΠληροφορίες για τις σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσηςP1010671
ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣΡοή πληροφοριών για τις πανελλαδικές εξετάσεις

3 ημεριδαΣυμβουλευτική σταδιοδρομίας, Ψυχολογία-Συμμετοχές σε Συνέδρια
Άρθρα συμβουλευτικής και ψυχολογίας που γραφτηκαν και παρουσιάστηκαν  απο την κ. Μπιλανακη  για γονείς, εφήβους και κάθε ενδιαφερόμενοκαι  που περιλαμβανονται σε πρακτικα Συνεδριων στα οποία συμμετείχα.
ΗΜΕΡΙΔΕΣ- ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ-ΤΥΠΟΣΕκδηλώσεις που διοργάνωσα στο χώρο του ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ  ως υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ -Προσκλήσεις φορέων-Εκδηλώσεις σχολείων στις οποίες μίλησα ως προσκεκλημένη.Δημοσιεύσεις στον τοπικό τύπο.
Εικόνα2
Φιλολογικές διαδρομές
filosofiaΚουιζ, φυλλα εργασιας, σχεδια μαθηματος, κριτηρια αξιολογησης, χρηση ΤΠΕ
Αρχαία Ελληνικά
Νεοελληνική Λογοτεχνία και Γλώσσα
Ιστορία
ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣαγωγη υγειαςΕκφοβισμός-Σχέσεις-επικοινωνία-Εξαρτήσεις
Περιοδικό πολιτιστικής ομάδας 1ΟΥ ΓΕΛ ΧΑΙΔΑΡΙΟΥGroup of four cartoon young people. Teenager students.
Έντυπο και ηλεκτρονικό υλικό για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς της κ. Μπιλανακη Ελευθεριας θα βρειτε στα πρακτικα συνεδριων που θα αναζητησετε στο τευχος Συμβουλευτικη σταδιοδρομιας, ψυχολογια, σε εφημεριδες και περιοδικα, καθως και απο την ιστοσελιδα του Υπουργειου Παιδειας.
Μπορείτε να ζητήσετε από την κ. Μπιλανάκη:
  • Ιστορίες κοινωνικής και συναισθηματικής ανάπτυξης

Μπιλανάκη Ελευθερία

Βιωματικές ασκήσεις αυτογνωσίας και συναισθηματικής ανάπτυξης

ως πρώην υπεύθυνης ΚΕ.ΣΥ.Π ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

2017-18

«Το ταξίδι»

Ιστορίες επαγγελματικού προσανατολισμού

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΣΕΠ 2016-17Ιστορίες επαγγελματικού προσανατολισμού

• Γονείς, εφηβεία, επικοινωνια και σταδιοδρομία
  • ΓΟΝΕΙΣ, ΕΦΗΒΟΙ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ

ΕΦΗΒΕΙΑ
    Επιμορφωτικό υλικό συναντήσεων με γονείς-ομιλίες.

ΓΟΝΕΙΣ, ΕΦΗΒΟΙ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ

e book

Eλευθερία Μπιλανάκη

• Σπουδές και επαγγέλματα,
  • Οδηγός σπουδών
  • Θεματα συμβουλευτικής (Προσωπική ανάπτυξη, διαχείριση συναισθημάτων, ενίσχυση κινήτρων, δεξιότητες,  επίλυση συγκρούσεων και διαπροσωπικές σχέσεις και αγχος).
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,
ΠΕ02, ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ, MSc Παιδαγωγικής Ψυχολογίας, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας