Πανελλαδικές 2020

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Οκτ• 31•19

Η εγκύκλιος σε μορφή pdf

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΣΧΟΛΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ

Ημερομηνία κυκλοφορίας 31.10.2019 Σελίδες 136 (4683 – 4818)

ΦΕΚ A 167 – 30.10.2019
Ημερομηνία κυκλοφορίας 31.10.2019 Σελίδες 136 (4683 – 4818)

ΤΡΟΠΟΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 2020-21 ΚΑΙ ΕΦΕΞΗΣΦΕΚ B 4441 – 03.12.2019

ΦΕΚ B 4441 – 03.12.2019
Ημερομηνία κυκλοφορίας 04.12.2019 Σελίδες 12 (50089 – 50100)
Εικόνα1

Νόμος 4653
Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 12 – 24.01.2020 στις 24.01.2020
ΕΘΝΙΚΗ ΑΡΧΗ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ. ΕΙΔΙΚΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ ΚΟΝΔΥΛΙΩΝ ΕΡΕΥΝΑΣ ΑΝΩΤΑΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΩΝ, ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΦΟΡΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ.
Νόμος 4653
Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 169 – 16.05.1930
ΠΕΡΙ ΔΙΟΙΚΗΣΕΩΣ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΩΣ

…………………………………………………………………………………………

ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ
Προκαταρκτικές Εξετάσεις για την εισαγωγή στις παραγωγικές σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων (ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ) οι υποψήφιοι υποβάλλονται σε Ψυχομετρικές, Υγειονομικές και Αθλητικές Εξετάσεις.Οι Ψυχομετρικές Εξετάσεις διεξάγονται στο Εξεταστικό Κέντρο, που επιλέγει ο κάθε υποψήφιος κατά την αίτησή του. Το σύνολο της ψυχομετρικής αξιολόγησης των υποψηφίων διαρκεί δύο ημέρες και περιλαμβάνει:1η ημέρα: α. Διερεύνηση γνωστικών ικανοτήτωνβ. Διερεύνηση χαρακτηριστικών προσωπικότητας2η ημέρα: γ. Ομαδική αξιολόγηση επαγγελματικών χαρακτηριστικώνδ. Ατομική συνέντευξη επαγγελματικής καταλληλότητας.Στο πέρας των Ψυχομετρικών Εξετάσεων οι υποψήφιοι κρίνονται ως «Κατάλληλοι/ Μη- Κατάλληλοι» για σταδιοδρομία στις Ένοπλες Δυνάμεις.Κατά την πρώτη ημέρα των Ψυχομετρικών Εξετάσεων, οι υποψήφιοι συμπληρώνουν πέντε δοκιμασίες με τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή και υπό την καθοδήγηση χορηγητών ψυχολόγων. Πρόκειται για τέσσερα τεστ γνωστικών ικανοτήτων κι ένα τεστ προσωπικότητας. Ειδικότερα, οι υποψήφιοι εξετάζονται στα:

• Τεστ Διαγραμματικού Συλλογισμού ΜΕΝΤΩΡ ΤΕΣΤ

• Τεστ Αριθμητικού Συλλογισμού ΘΑΛΗΣ ΤΕΣΤ

• Τεστ Χωρικού Συλλογισμού ΑΡΙΑΔΝΗ ΤΕΣΤ

• Τεστ Λεκτικού Συλλογισμού ΠΛΑΤΩΝ ΤΕΣΤ

• Τεστ Προσωπικότητας ΠΡΩΤΕΑΣ ΤΕΣΤ.

Στον σύνδεσμο που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε και να απαντήσετε σε ορισμένα παραδείγματα ερωτημάτων των τεσσάρων τεστ γνωστικών ικανοτήτων, που χρησιμοποιούνται στις Ψυχομετρικές Εξετάσεις. Επιπλέον, σας δίνεται η δυνατότητα να μελετήσετε τις σωστές απαντήσεις για το κάθε ερώτημα και το σκεπτικό, από το οποίο αυτές προκύπτουν.Για να μεταβείτε στο Demo πατήστε Εδώ

ΠΗΓΗ: GEETHA

ENHΜΕΡΩΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ, ΠΗΓΗ: ΓΕΕΘΑ
Για την καλύτερη ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται να σταδιοδρομήσουν στις Ένοπλες Δυνάμεις, συντάχθηκε η ενημερωτική παρουσίαση που ακολουθεί.
Σταδιοδρομία στις Ένοπλες Δυνάμεις

Στρατιωτικές Σχολές:

Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ

(www.sse.army.gr)

Σχολή Ναυτικών Δοκίμων

ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ

(www.hna.gr)

Σχολή Ικάρων

ΙΚΑΡΩΝ

(www.haf.gr)

Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων (www.ssas.army.gr)

Σχολή Αξιωματικών Νοσηλευτικής (www.san.army.grsan.army.gr)

Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών

ΣΧΟΛΗ ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ

(www.smy.army.gr)

Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού

ΣΧΟΛΗ ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΝΑΥΤΙΚΟΥ

(www.smyn.hellenicnavy.gr)

ΣΧΟΛΗ ΜΟΝΙΜΩΝ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑΣ

Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας (

ΠΗΓΗ: ΓΕΕΘΑ
ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣΠρόγραμμα οικονομικής ενίσχυσης επιμελών φοιτητών που ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες – ακαδημαϊκό έτος 2018-2019»Λόγω του μεγάλου αριθμού αιτήσεων και των ερωτημάτων που μας έθεσαν ο υποψήφιοι σχετικά με τη δυνατότητα υποβολής αίτησης για το  ως προς την  επιλογή των πεδίων και των μοριοδοτούμενων κριτηρίων, το Διοικητικό Συμβούλιο του ΙΚΥ αποφάσισε, προς διευκόλυνση των αιτούντων, την χορήγηση παράτασης για την υποβολή ηλεκτρονικών αιτήσεων έως την Παρασκευή 10-1-2020 και ώρα 15.00,ΠΗΓΗ: ΙΚΥ……………………….

ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΩΝΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΕΤΟΣ 2020-21

Οι υποψήφιοι παρακαλούνται να διαβάσουν προσεκτικά το κείμενο της ανακοίνωσης υποτροφιών που αναφέρει τους όρους και προϋποθέσεις χορήγησης υποτροφίας και τις διαθέσιμες ειδικεύσεις και επίπεδα σπουδών πριν τη συμπλήρωση και υποβολή της ηλεκτρονικής αίτησης.

Για περαιτέρω πληροφορίες για τα προγράμματα υποτροφιών παρακαλούμε να ανατρέξετε στον Κανονισμό Υποτροφιών και τις Συχνές Ερωτήσεις ή να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Υποτροφιών μέσω e-mail στη διεύθυνση scholarships@onassis.org ή μέσω τηλεφώνου στο 210 37 13 054, – 055, -056, -057.

Προθεσμια Υποβολης Αιτησεων & Δικαιολογητικων: 28 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

ΑΙΤΗΣΗ & ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ 2020-2021

ΠΗΓΗ: ΙΔΡΥΜΑ ΩΝΑΣΗ