Η περίπτωση της Ελένης..Aναβλητικότητα και πρόγραμμα

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Απρ• 19•15

Η Ελένη είναι μαθήτρια της Α΄ Λυκείου και ζει στην Αθήνα μαζί με τους γονείς της και τον μικρότερο αδελφό της. Καθημερινά έχει ένα αρκετά φορτωμένο πρόγραμμα, μιας που έχει εξωσχολικά μαθήματα και πηγαίνει τρεις φορές την εβδομάδα κολυμβητήριο Αφού επιστρέφει το μεσημέρι από το σχολείο, τρώει, ξεκουράζεται για λίγο βλέποντας τηλεόραση και στη συνέχεια ξεκινά τις απογευματινές της υποχρεώσεις. Επιστρέφει γύρω στις 20.00 στο σπίτι και τότε αρχίζει το διάβασμα.ELENH Όμως , επειδή στο δωμάτιο της κοιμάται και ο αδελφός της δεν έχει πάνω από μια ώρα για να δουλέψει στο γραφεί ο της.

Εξαιτίας αυτού είτε κάνει τα μαθήματά της βιαστικά, είτε διαβάζει στην κουζίνα, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συγκεντρωθεί και τελικά να μην έχει την επίδοση που θελει.

Οι καθηγητές της λένε ότι μπορεί να είναι «καλό μυαλό», αλλά χρειάζεται να προσπαθήσει περισσότερο, αν θέλει να περάσει στο Πανεπιστήμιο. Professor_3 Βαθμολόγησε το ποσοστό χρόνου που αφιερώνεις σε «χρονοκλέφτες»: Βιβλίο

Ηλεκτρονικός υπολογιστής

Ηλεκτρονικό παιχνίδι

Κινητό

Αθλητισμός

Επιτραπέζιο

Κοινωνικές σχέσεις

Επέλεξε αυτά που θεωρείς στη διάρκεια της εβδομάδας σημαντικά και επείγοντα

Επέλεξε αυτά που θεωρείς μόνο σημαντικά

Επέλεξε αυτά που θεωρείς δευτερεύοντα

Τώρα συμπλήρωσε το πρόγραμμα της εβδομάδας.

ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΕΛΕΝΗΣ via GIPHY via picassion

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ Μπορείτε να υποβάλλετε την απάντησή σας συμπληρώνοντας τη φόρμα εδώ. ΣΥΝΑΦΕΣ ΚΕΙΜΕΝΟ: Ο ΠΑΤΟΥΧΑΣΙ. ΚΟΝΔΥΛΑΚΗ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΠΕ02, msc ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ, ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣφορμα ΦΟΡΜΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΣ