Κοινωνιολόγος

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Μάι• 06•19

Κοινωνιολόγος

Ο κοινωνιολόγος υπηρετεί μια συνθετική επιστήμη που καταγράφει, συστηματοποιεί και αναλύει κριτικά και με θετική μεθοδολογία τα κοινωνικά φαινόμενα και την ανθρώπινη συμπεριφορά, αναζητώντας τα αίτια της μορφής και της εξέλιξης τους.

Ανάλογα με το χώρο εργασίας του, ο κοινωνιολόγος επιστρατεύει τις θεωρητικές γνώσεις και την ερευνητική εμπειρία του για να κατανοήσει τα συλλογικά φαινόμενα, να αναλύσει τα κοινωνικά προβλήματα και να καταθέσει προτάσεις για την ορθολογική και αποτελεσματική αντιμετώπισή τους.

Ικανότητες

Ο κοινωνιολόγος είναι απόφοιτος των τμημάτων Κοινωνιολογίας των Πανεπιστημίων.Οφείλει να είναι ευαίσθητος, υπεύθυνος, προσεκτικός και αντικειμενικός, όταν αναλύει τα κοινωνικά φαινόμενα.

Η κατανόηση των βασικών κοινωνικών θεσμών, η ανάλυση κοινωνικών φαινομένων και η αιτιολόγηση των κοινωνικών προβλημάτων, καθώς και η επινόηση τρόπων για τον έλεγχο τους, συνθέτουν το γνωστικό πεδίο του κοινωνιολόγου.

Περιβάλλον

Ο κοινωνιολόγος εργάζεται σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης εκτός της πρωτοβάθμιας. Ελάχιστοι κοινωνιολόγοι απασχολούνται σε Ερευνητικά Κέντρα και Ινστιτούτα. Περιορισμένος αριθμός εργάζεται με την ιδιότητα του Κοινωνιολόγου σε δημόσιες υπηρεσίες και οργανισμούς, στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, στα ΜΜΕ και σε ιδιωτικές επιχειρήσεις. Μπορούν να εργασθούν ως καθηγητές στη δημόσια και ιδιωτική εκπαίδευση και ως ερευνητές σε βιβλιοθήκες, οργανισμούς, κέντρα μελετών και μορφωτικά ιδρύματα.

ΣΧΟΛΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ / ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ
354) Κωδ: 126 – Κοινωνιολογίας Παντείου ΠΑΝΤΕΙΟ
53) Κωδ: 149 – Κοινωνιολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) Κοινωνιολογίας Kρήτη
55) Κωδ: 348 – Κοινωνιολογίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) Κοινωνιολογίας Αιγαίου
50) Κωδ. 167 Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΑΙΓΑΙΟ Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας ΑΙΓΑΙΟΥ
Κοινωνικής Ανθρωπολογίας ΑΘΗΝΑ ΠΑΝΤΕΙΟ 49)Κωδ. 165. Κοινωνικής Ανθρωπολογίας ΑΘΗΝΑ ΠΑΝΤΕΙΟ
52) Κοινωνικής Πολιτικής Πάντειο ,κωδ.159 Κοινωνικής Πολιτικής Πάντειο
Εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής Θεσ/νίκη Παν. Μακεδονίας 16) Κωδ. 174. Εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής Θεσ/νίκη Παν. Μακεδονίας ΤΜΗΜΑ ΕΚΠΑΔΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΑΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Πηγή: http://www.youtube.com/embed/-BJ4-CvnolA?feature=player_detailpage

16) Κωδ. 174. Κοινωνικής Εκπαιδευτικής πολιτικής Κοινωνικής Εκπαιδευτικής πολιτικής ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ (ΚΟΡΙΝΘΟΣ)

«ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 159 ΦΕΚ. 199/1-10-2009

Επαγγελματική κατοχύρωση των πτυχιούχων των τμημάτων Κοινωνιολογίας»

Κλάδοι και τομείς της Κοινωνιολογίας

• Κοινωνιολογία της οικογένειας

• Κοινωνιολογία της εκπαίδευσης

• Κοινωνιολογία της μετανάστευσης

• Κοινωνιολογία της φτώχειας και του κοινωνικού αποκλεισμού

• Κοινωνιολογία των κοινωνικών κινημάτων

• Κοινωνιολογία της υγείας

• Κοινωνιολογία των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης

• Κοινωνιολογία των χρωμάτων

• Κοινωνιολογία της παραβατικότητας και των εξαρτήσεων

• Αγροτική και αστική Κοινωνιολογία

Τομείς εξειδίκευσης της Κοινωνιολογίας

• Πολιτική Κοινωνιολογία (τομέας κοινωνικής πολιτικής, μεταναστευτικής πολιτικής, διεθνών σχέσεων)

• Εγκληματολογία (Πολιτική ποινών, Σωφρονιστικό Σύστημα, Πολιτικές και Συστήματα Επανένταξης)

• Κοινωνική Ψυχολογία (Επίδραση της κοινωνίας στο άτομο, Δυναμική ομάδων, Πολιτισμικά στοιχεία)

• Μεθοδολογία και Τεχνικές της κοινωνικής έρευνας (ποιοτικές και ποσοτικές έρευνες, δειγματοληπτικές έρευνες)

• Δημόσιος τομέας

• Εκπαιδευτικός: Οι Κοινωνιολόγοι μπορούν να εργαστούν στην δευτεροβάθμια και τριτοβάθμια εκπαίδευση ως μόνιμοι (προηγούνται όσοι έχουν παιδαγωγική κατάρτιση από την ΑΣΠΑΙΤΕ), ή ως αναπληρωτές και ωρομίσθιοι, σε δημόσια σχολεία, σε Ι.Ε.Κ. σε Κ.Ε.Κ., σε σχολεία δεύτερης ευκαιρίας και σε σχολές επαγγελματικής κατάρτισης (Ο.Α.Ε.Δ., σχολές ενόπλων δυνάμεων κ.α.).

• Οι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου ή διδακτορικού μπορούν να εργαστούν στην Ελληνική Στατιστική Υπηρεσία στην δημιουργία ερωτηματολογίων και στο στήσιμο δειγματοληπτικών ερευνών. ΠΗΓΗ:Σ.Ε.Κ

Αποστολή αλληλογραφίας προς: elmpilanaki@gmail.com  με ερωτήσεις ή σχόλια σχετικά με αυτήν την τοποθεσία Web.Δημιουργία- Ενημέρωση website : Mπιλανάκη Ελευθερία, πρώην  Υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ