Τουριστική εκπαίδευση-Ξεναγός

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Αυγ• 28•18

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΞΕΝΑΓΩΝ ΑΘΗΝΑΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2018-2019 02 Αύγουστος 2018

Προκήρυξη για την εισαγωγή 1.075 μετεκπαιδευομένων στα Τμήματα Μετεκπαίδευσης του Υπουργείου Τουρισμού

–Προκήρυξη για την εισαγωγή καταρτιζομένων στα ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού για το έτος κατάρτισης 2018-2019.

– Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων ήταν  από Δευτέρα 27-8-2018 έως και Παρασκευή 14-9-2018  από τις 9.00 π.μ μέχρι τις 14.30 μ.μ. όλες τις εργάσιμες ημέρες. –

ΠΑΡΑΤΑΣΗ προθεσμίας υποβολής αιτήσεων έως 19/9/2018   για την προκήρυξη εισαγωγής καταρτιζομένων στα ΙΕΚ

Τα ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού παρέχουν αρχική επαγγελματική κατάρτιση σε αποφοίτους Γενικού ή Επαγγελματικού Λυκείου ή άλλου ισότιμου σχολείου, σε ειδικότητες της «Ομάδας Προσανατολισμού Επαγγελμάτων Τουριστικών Επιχειρήσεων και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας», σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στον πρόσφατο νόμο 4186/2013 «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις» (ΦΕΚ 193/Α) του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων.

Ειδικότητες :

• Τεχνικός Τουριστικών Μονάδων και Επιχειρήσεων Φιλοξενίας (Υπηρεσία υποδοχής – Υπηρεσία ορόφων – Εμπορευματογνωσία)

• Τεχνικός Αρτοποιός – Ζαχαροπλαστικής

Οι μονάδες κατάρτισης του Υπουργείου Τουρισμού που λειτουργούν στις παρακάτω πόλεις παρέχουν κατάρτιση στις εξής ειδικότητες:

Ανάβυσσος (Αττική)

Θεσσαλονίκη-Περαία Θερμαϊκού

Ηράκλειο-Κοκκίνι Χάνι

Ρόδος

Κέρκυρα

Πελοπόννησος-Άργος

Γαλαξίδι

Αλεξανδρούπολη

• Τεχνικός Μαγειρικής Τέχνης – Αρχιμάγειρας (chef)

Η φοίτηση στα ΙΕΚ του Υπουργείου Τουρισμού παρέχεται δωρεάν .

Προϋποθέσεις φοίτησης

Οι προϋποθέσεις, η διαδικασία εισαγωγής, ο αριθμός των εισακτέων ανά Μονάδα Κατάρτισης και κάθε άλλη σχετική λεπτομέρεια ορίζονται στην «Προκήρυξη εισαγωγής καταρτισμένων» που δημοσιεύεται κατά τους θερινούς μήνες κάθε έτους και αναρτάται στην ιστοσελίδα: www.mintour.edu.gr

Φοίτηση

Η φοίτηση στα Ι.Ε.Κ. είναι υποχρεωτική, διαρκεί πέντε (5) συνολικά εξάμηνα και επιμερίζεται σε τέσσερα (4) εξάμηνα θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης, συνολικής διάρκειας έως 1200 ώρες ανά ειδικότητα και σε ένα εξάμηνο Πρακτικής Άσκησης συνολικής διάρκειας 960 ωρών. Το πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης πραγματοποιείται σε ξενοδοχειακές μονάδες.

Το πρόγραμμα σπουδών οδηγεί σε απόκτηση Βεβαίωσης Επαγγελματικής Κατάρτισης. Οι απόφοιτοι δύνανται να συμμετάσχουν σε εξετάσεις πιστοποίησης επαγγελματικής κατάρτισης, οι οποίες διεξάγονται από τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π) και οδηγούν στην απόκτηση Διπλώματος Επαγγελματικής ειδικότητας, επιπέδου 4 (αρ. 25 ν. 4186/2013 (ΦΕΚ 193/Α)

Τα προγράμματα σπουδών ανά ειδικότητα συμπεριλαμβάνουν τα παρακάτω μαθήματα:

Α” Εξάμηνο

Αρχές Οικονομικής – Τουρισμός – Οργάνωση, Λειτουργία Ξενοδοχείων Ι – Διοίκηση Επιχειρήσεων Ι – Αγγλικά – Γερμανικά – Marketing – Πρακτική Εφαρμογή στην Ειδικότητα

Β” Εξάμηνο

Οργάνωση, Λειτουργία Ξενοδοχείων ΙΙ – Διοίκηση Επιχειρήσεων ΙΙ – Αγγλικά – Γερμανικά – Πρακτική Εφαρμογή στην Ειδικότητα – Οργάνωση, Λειτουργία Εστιατορίου – Υγιεινή και Ασφάλεια – Bar – Οινολογία

Γ” Εξάμηνο

Τουρισμός – Οργάνωση, Λειτουργία Μαγειρίου – Αγγλικά – Γερμανικά – Πρακτική Εφαρμογή στην Ειδικότητα – Τροφογνωσία, Εδεσματολόγιο – Ξενοδοχειακές Εφαρμογές με χρήση Η/Υ – Λογιστική Ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων

Δ” Εξάμηνο

Αγγλικά – Γερμανικά – Πρακτική Άσκηση

Τεχνικός Μαγειρικής Τέχνης – Αρχιμάγειρας (chef)

Α” Εξάμηνο