«ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ» 2015 KYBE

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Φεβ• 20•16

ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ

ΘΕΜΑ: «ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ»

30/3/2015, Δευτέρα : Έναρξη Ημερίδας

XΩΡΟΣ: ΚΥΒΕ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ,

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ!

Συνεδριακή Αίθουσα

Εθνάρχου Μακαρίου 1,

τηλ 2105709028.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: Ώρες: 12.30-16.30

Εναρκτήριες ομιλίες και εισηγήσεις ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΦΟΡΕΩΝ με σκοπό να γνωρίσουν μαθητές , γονείς και εκπαιδευτικοί τις δυνατότητες και τις εναλλακτικές προοπτικές στο σχεδιασμό της σταδιοδρομίας τους.

12.30 – 12.45 «Το άγχος των εξετάσεων και τρόποι αντιμετώπισης».

(Το κριτικό αναπτυξιακό μοντέλο στη Συμβουλευτική και Επαγγελματικό Προσανατολισμό και η Αφηγηματική συμβουλευτική.

(Εισήγηση, Μπιλανάκη, Ελ. Υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ).

? Είναι φυσιολογικό το άγχος πριν τις εξετάσεις;

? Πώς συνδέεται με τους στόχους του μαθητή;

? Ο ρόλος του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στην ενδυνάμωση των νέων.

12.45 – 13.00 «Κοινωνικό Φροντιστήριο: Η αναγκαιότητα του εθελοντισμού σήμερα»

( Εισήγηση, κ. Βαθιώτης Γ. Εντεταλμένος Σύμβουλος Δημάρχου, Υπεύθυνος Κοιν. Φροντιστηρίων Περιστερίου).

13.00 – 14.00 «Στρατιωτικά Επαγγέλματα της θάλασσας: ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ

(Παρουσίαση Πλωτάρχης Π.Ν Μάλλιαρης Κ.Π.)

14.00 – 15.00 Παρουσίαση Υλοποιημένων Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας από τους εκπαιδευτικούς και μαθητές των σχολείων (1ο ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, 2ο ΕΠΑΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ)

15.00 – 15.30 ΙΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Παρουσίαση του ΙΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, Δ/ντρια κ. Φλαμπούρη Φραντζέσκα)

15.30 – 16.00 Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Παρουσίαση των σχολείων δεύτερης ευκαιρίας, Δ/ντρια κ. Λουκοπούλου)

16.00 – 16.30 Προγράμματα αγωγής σταδιοδρομίας και σχολικές δραστηριότητες (Συνεργασία επιστημών και των τεχνών στο σχολείο)

(Εισήγηση Μπιλανάκη Ελ., Υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ)

H υλοποίηση προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας στα πλαίσια της διαθεματικότητας:

α. Ομαδοσυνεργατική μέθοδος,

β. Βιωματική- ανακαλυπτική μάθηση

γ. Αξιοποίηση Τέχνης και σύγχρονης τεχνολογίας στο ΣΕΠ με σκοπό την ανάπτυξη δεξιοτήτων του 21ου αιώνα

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ 1ης ημέρας.

kybe
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ ΤΟΥ 1 (ου) ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΣΕ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΕΔΩ
Υπό την Αιγίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ΄ Αθήνας, το ΚΕΣΥΠ Περιστερίου (Υπεύθυνη κα Μπιλανάκη Ελευθερία) διοργάνωσε στις 30 και 31 Μαρτίου 2015 Διημερίδα για τους γονείς, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές των Σχολείων του Περιστερίου, με θέμα «Λίγο πριν τις Εξετάσεις».
Κατά την πρώτη ημέρα της Διημερίδας που πραγματοποιήθηκε στο ΚΥΒΕ Περιστερίου απεύθυνε χαιρετισμό ο Διευθυντής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γ΄ Αθήνας κ. Ζαφειρακίδης Γεώργιος και παρουσιάστηκαν εισηγήσεις από την Υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ Περιστερίου κα Μπιλανάκη Ελευθερία, τον κ. Βαθιώτη Γ. Εντεταλμένο Σύμβουλο Δημάρχου και Υπεύθυνου Κοιν. Φροντιστηρίων Περιστερίου, τον Πλωτάρχη Π.Ν κ. Μάλλιαρη Κ.Π, την Δ/ντρια κ. Λουκοπούλου (Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας), την Δ/ντρια , κ. Φλαμπούρη Φ. (ΙΕΚ Περιστερίου). Επίσης παρουσιάστηκαν υλοποιημένα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας, για το Σχολικό Έτος 2014-2015, από εκπαιδευτικούς και μαθητές σχολείων του Περιστερίου.

Το 1ο ΓΕΛ Περιστερίου παρουσίασε το Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας «ΠΡΑΣΙΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ».
ergasiagia meli
Η παρουσίαση του Προγράμματος, που περιελάμβανε «οπτικοποιημένο» υλικό σε μορφή Powerpoint και αρχείων MP4 (βίντεο με πληροφορίες και αφήγηση επιμέρους ενοτήτων του προγράμματος), έγινε από τον εκπαιδευτικό του σχολείου Λεοντίου Εμμανουήλ και τους μαθητές Καρατζά Βασίλη, Καρναχωρίτη Βασιλική, Κοκπάσογλου Ηλία, Σύριγγα Στέλιο.

ΚΥΒΕ Β
ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ