Ενημέρωση μαθητών και μαθητριών Πανελλαδικές 2022 από κ. Μπιλανάκη

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Μαρ• 11•22

Ενημέρωση μαθητών και μαθητριών 1ου ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Στην ενημέρωση των μαθητών του 1ου ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ που πραγματοποιήθηκε στις 4/2/22 και ώρα 17.30-19.00 αφού προλόγισε ο Διευθυντής του σχολείου κ. Ελληνικάκης,  η κ. Μπιλανάκη  προέβη σε εισήγηση με θέμα: «Κριτήρια επιλογής σπουδών και επαγγέλματος» .

Στη συνέχεια η κ. Μπιλανάκη αναφέρθηκε διεξοδικά στην παρουσίαση των σχολών του 1ου( Ανθρωπιστικές, νομικές και κοινωνικές επιστήμες) καθώς  και του 3ου επιστημονικού πεδίου (Επιστήμες υγείας)

Ακολούθως διοργανώθηκε και δεύτερη διαδικτυακή ενημέρωση στις 11/2/22 κατά την οποία η κ. Μπιλανάκη παρουσίασε το θέμα: «Επαγγέλματα του μέλλοντος» . Ακολούθησε αναλυτική παρουσίαση των σχολών του 2ου επιστημονικού πεδίου (Θετικές και τεχνολογικές επιστήμες) καθώς και του 4ου επιστημονικού πεδίου (Σχολές οικονομίας και πληροφορικής).

3o pedio ygeia

Σχολές 1ου επιστημονικού πεδίου

Σχολές 2ου επιστημονικού πεδίου

Σχολές 3ου επιστημονικού πεδίου

Σχολές 4ου επιστημονικού πεδίου

Ενημέρωση μαθητών σχετικά με τις επαγγελματικούς διεξόδους και τις εκπαιδευτικές επιλογές διεξήχθη και στο 2ο ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 5/4/2022 κατόπιν πρόσκλησης του Διευθυντή.