«Το ταξίδι της σταδιοδρομίας»-ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 2016

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Μαρ• 24•16

Η Υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
κ. Μπιλανάκη Ελευθερία
(Εκπαιδευτικός ΠΕ02, Ψυχολόγος, Msc Παιδαγωγικής Ψυχολογίας, Ειδίκευση ΣΕΠ)
υπό την αιγίδα της Δ/νσης Γ΄ Αθήνας
σε συνεργασία με την υπ. ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Ν. Ιωνίας κ. Φουντουκά, Α.
καθώς και τις διευθύνσεις των σχολείων 7ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
2ο ΕΠΑΛ και το Δήμο Περιστερίου (ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ)
διοργανώνει εκδηλώσεις Αγωγής Σταδιοδρομίας με θέμα:
«Το ταξίδι της σταδιοδρομίας»

για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των σχολείων ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
και σας προσκαλεί να μας τιμήσετε με την παρουσία σας.
Στην εκδήλωση θα συμμετέχουν φορείς Πανεπιστημίων, μαθητές και υπεύθυνοι καθηγητές που ανέλαβαν πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Δευτέρα
4/4/16
και ώρες: 12.30-14.30, ΧΩΡΟΣ: 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΘΕΜΑΤΙΚΗ: «Κύκλοι ζωής και διαφορετικές επιλογές: οικογένεια, σχολείο, φίλοι, εποχή»

12.30-13.30. Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: «Ο ρόλος των προκαταλήψεων , των στερεοτύπων και των θετικών προτύπων στην ανάπτυξη δεξιοτήτων επικοινωνίας».
13.30-14.00. Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-δίκτυα : «Επαγγέλματα πληροφορικής»
Τρίτη 5/4/16
Ώρες: 12.30-14.30, ΧΩΡΟΣ: 7ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
ΘΕΜΑΤΙΚΗ: «Η αξιοποίηση της τεχνολογίας και της τέχνης στα προγράμματα αγωγής σταδιοδρομίας »

12.30-13.30. Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας 7ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – δίκτυα: «Παραδοσιακά επαγγέλματα»
13.30-14.30. Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας 2ου ΕΠΑΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – δίκτυα : «Μετάβαση και επιλογές σπουδών: παρουσίαση ειδικοτήτων ΕΠΑΛ και ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ με αξιοποίηση νέων τεχνολογιών»
14.15-14.30. Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας 7ου ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ «Το ραδιόφωνο είναι ουσία..παύλα και τελεία»

Πέμπτη 7/4/2016,
Ώρες: 12.00-14.00,
ΧΩΡΟΣ: ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Την Πέμπτη 14 Απριλίου 2016 διοργανώσαμε στη Βιβλιοθήκη την Ημερίδα του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) Περιστερίου. Ακολουθεί το πρόγραμμα και οι συμμετέχοντες της ημερίδας: • «Σπουδές στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο» (Κ. Μπάρδα, Υπεύθυνη Λειτουργίας του Γραφείου Διασύνδεσης Χαροκοπείου Πανεπιστημίου). • Εισήγηση: «Η αναγκαιότητα των ξένων γλωσσών- προετοιμασία για σπουδές» (Φουντουκά Ανθή, υπ. ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Ν.ΙΩΝΙΑΣ). • Πρόγραμμα Παρέμβασης σε μαθητή με μαθησιακές δυσκολές με την αφηγηματική μέθοδο (Ε. Κωνσταντακοπούλου, 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ) • Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας 9ου Γυμνασίου Περιστερίου (υπ. κ. Πηγή): «Πρόσφυγες άλλοτε και τώρα… επαγγέλματα που ήρθαν, χάθηκαν, ενέπνευσαν» .(αφηγηματική βιωματική προσέγγιση με τη βοήθεια της τέχνης.) • Εισήγηση: «Αφήγηση στη συμβουλευτική και στην εκπαίδευση» (Μπιλανάκη Ελευθερία, υπ. ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ) i. Αφήγηση και συναισθήματα- προκλητά δυναμικά ii. Αφήγηση και οπτική γωνία iii. Θεατρικές τεχνικές στην αφήγηση και παραδείγματα ΣΕΠ-βιωματικό δρώμενο. iv. Ψηφιακή αφήγηση και παραδείγματα στο ηλεκτρονικό περιοδικό του ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: e periodiko. v. Παρουσίαση των ειδικοτήτων ΕΠΑΛ και ΤΕΙ με ψηφιακό αφηγηματικό τρόπο (Ρόρρη Αναστασία, 2Ο ΕΠΑΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ. Την ημερίδα χαιρέτισε ο εκπρόσωπος της Ομάδας Εθελοντών του Δήμου Περιστερίου Γεώργιος Χατζηπαύλου. Την επιμέλεια της ημερίδας είχε η Ελευθερία Μπιλανάκη, Υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ Περιστερίου, Εκπαιδευτικός ΠΕ02, Ψυχολόγος, Msc Παιδαγωγικής Ψυχολογίας.
ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ 2016_n
ΘΕΜΑΤΙΚΗ: «Αφήγηση στη συμβουλευτική και στην εκπαίδευση»

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 2016-2_o

12.00-12.15.. ΑΦΙΞΗ.
12.15-12.30 «Σπουδές στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο» ( Υπεύθυνη Λειτουργίας του Γραφείου Διασύνδεσης Χαροκοπείου Πανεπιστημίου).

13043680_480494468815164_7700127077644769757_n

12.30-13.00. Εισήγηση: «Η αναγκαιότητα των ξένων γλωσσών- προετοιμασία για σπουδές» (Φουντουκά Ανθή, υπ. ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Ν.ΙΩΝΙΑΣ).
ΦΟΥΝΤΟΥΚΑ_n
13.00-13.30. Πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας 9ου Γυμνασίου Περιστερίου: «Πρόσφυγες άλλοτε και τώρα… επαγγέλματα που ήρθαν, χάθηκαν, ενέπνευσαν».(αφηγηματική βιωματική προσέγγιση με τη βοήθεια της τέχνης.)
13.30-14.00. Εισήγηση: «Αφήγηση στη συμβουλευτική και στην εκπαίδευση» (Μπιλανάκη Ελευθερία, υπ. ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ)