Συνέδριο ΕΛΕΣΥΠ 2023

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Φεβ• 05•23

20 και 21 Ιανουαρίου του 2023 στην Αθήνα με θέμα:

«Προσανατολισμός στην κοινωνία

Ο ρόλος της Συμβουλευτικής, το προφίλ και τα εργαλεία του Συμβούλου»

Η Ελληνική Εταιρεία Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΕΛ.Ε.ΣΥ.Π.) ενημερώνει την επιστημονική κοινότητα ότι το ετήσιο συνέδριό της πραγματοποιήθηκε  στις 20 και 21 Ιανουαρίου του 2023 στην Αθήνα με θέμα:

«Προσανατολισμός στην κοινωνία

Ο ρόλος της Συμβουλευτικής, το προφίλ και τα εργαλεία του Συμβούλου»

Το Συνέδριο θα είναι αφιερωμένο στη μνήμη Θεόδωρου Κατσανέβα, ομ. Καθηγητή Παν/ου Πειραιώς και τ. Προέδρου της ΕΛΕΣΥΠ και έχει ως στόχο να αναδείξει τον ρόλο της Συμβουλευτικής και της Συμβουλευτικής Σταδιοδρομίας /Επαγγελματικού Προσανατολισμού στην κοινωνία σήμερα.Ενδεικτικές Θεματικές Ενότητες:

• Συμβουλευτική Σταδιοδρομίας/Επαγγελματικού Προσανατολισμού (ΣυΕΠ) στην Εκπαίδευση και την Εργασία
  • ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΕΛΕΣΥΠ ΙΑΝ 2023
  • afisa_2023ΑΦΙΣΑ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΕΛΕΣΥΠ ΙΑΝ 2023
  • Συμβουλευτική Ανέργων: Απώλεια εργασίας, Ανεργία, Επίλυση Προβλημάτων
  • Εκπαίδευση και Προφίλ του Συμβούλου “με προσανατολισμό στην κοινωνία”: Αναγκαιότητα προσδιορισμού και Πλαισίου δράσης, Κώδικας δεοντολογίας
  • Συμβουλευτική και Κοινωνική Δικαιοσύνη (Διακρίσεις, Βία, Ευάλωτες Κοινωνικά Ομάδες κ.ά.)
  • Συμβουλευτική και Βιωσιμότητα (Αειφορία)
  • Συμβουλευτική και Αναζήτηση Νοήματος
  • Σύγχρονα εργαλεία και Τεχνικές ΣυΕΠ & Σχολικής Συμβουλευτικής. Καλές Πρακτικές

Η κ. Μπιλανάκη παρουσίασε εισήγηση με θέμα: «Διδακτικό σενάριο με στοιχεία συμβουλευτικής: Επιλογή επαγγέλματος…στα τυφλά»