ΤΕΣΤ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ HOLLAND

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Ιουν• 26•20

ΤΕΣΤ HOLLAND-Συμβουλευτική σταδιοδρομίας
Βασικό χαρακτηριστικό της ανθρώπινης κοινωνίας είναι ότι αποτελείται από διαφορετικούς τύπους ατόμων που έχουν πολλές ομοιότητες αλλά και διαφορές στην εμφάνιση, τη χροιά της φωνής, το χαρακτήρα, τα ενδιαφέροντα, τις κλίσεις, τις προτιμήσεις, τις ικανότητες, τις δεξιότητες, τα ταλέντα. Κάθε άνθρωπος διακρίνεται για ορισμένα χαρακτηριστικά της προσωπικότητάς του, που λείπουν από κάποιον άλλο και το αντίθετο. Ο καθένας μοιάζει με άλλους, αλλά και διαφέρει απ’ αυτούς..

Η πλέον διαδεδομένη θεωρία του John Holland καταγραφεί έξι τύπους ανθρώπινης προσωπικότητας.

hollant
Οι έξι αυτοί τύποι, συνδέονται και περιβάλλονται από αντίστοιχα και ομώνυμα εργασιακά περιβάλλοντα.

Πρακτικός ή Ρεαλιστικόςanimated-profession-image-0039

• Έχει ικανότητα σχεδιασμού, αντίληψης χώρου,
  • ικανότητες υπολογισμού , συντονισμού
  • πρακτικό -εφευρετικό πνεύμα ,
  • δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων,
  • δημιουργικότητα.
  • Αγάπη και ενδιαφέρον για τα εργαλεία τις μηχανές
  • ενασχόληση με τη φύση, τα ζώα.
  • Προτιμά κυρίως να ασχολείται με δραστηριότητες που αφορούν τα πράγματα και τη λειτουργία τους και όχι με τους ανθρώπους.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

Μηχανικός, ηλεκτρολόγος, αγρότης,μάγειρας,οδοντοτεχνίτης, υδραυλικός, ξυλουργός, γεωπόνος,δασολόγος, μεταλλειολόγος, ηλεκτρονικός, χειριστής μηχανημάτων κ.ά

Eρευνητικόςarcheologen18

• Είναι παρατηρητικός,
  • αναλυτικός,
  • ακριβής,
  • μεθοδικός και αναρωτιέται για το τι και το πώς των φαινομένων γύρω του.
  • Έχει κριτική σκέψη,
  • κατανοεί με ευκολία δεδομένα και μηχανισμούς,
  • τον ενδιαφέρουν οι θετικές επιστήμες.
  • Δεν έχει αυξημένες επικοινωνιακές δεξιότητες, είναι μοναχικός και εσωστρεφής τύπος

ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ βιολόγος, φυσικός,μαθηματικός, αρχαιολόγος,μηχανικός, χημικός, γεωγράφος, βοτανολόγος,αστρολόγος, αναλυτής συστημάτων, στατιστικολόγος, πυρηνικός φυσικός, τεχνολόγος τροφίμων κ.ά Καλλιτεχνικός

• Είναι εκφραστικός,
  • γνήσιος, με αντικομφορμιστικές τάσεις,
  • παρορμητικός.
  • Διαθέτει φαντασία ,
  • ευαισθησία,
  • αισθητική καλλιέργεια,
  • και πολλές φορές έχει έμφυτες κλίσεις σε κάποια μορφή τέχνης.
  • Σε άλλες περιπτώσεις αγαπά τα γράμματα, την ποίηση, και εκφράζεται με τη συγγραφή κειμένων.

Προτιμά τα καλλιτεχνικά επαγγέλματα ή επαγγέλματα που αφορούν τη συγγραφική έκφραση ή τη δημιουργία.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

ζωγράφος, διαφημιστής, ηθοποιός,αρχιτέκτονας, σκηνογράφος, τραγουδιστής,διακοσμητής, γραφίστας, μουσικός ,ποιητής, λογοτέχνης, σχεδιαστής μόδας,χαράκτης, χορευτής, κριτικός τέχνης κ.ά

Κοινωνικόςcamaraman19

• Αγαπά να εργάζεται μαζί με άλλους και θέλει να προσφέρει βοήθεια και να φροντίζει τους γύρω του.
  • Ζεστός ,
  • φιλικός,
  • συναισθηματικός,
  • αλτρουιστής,
  • ενθαρρυντικός,
  • αφοσιωμένος
  • συνεργάσιμος.
  • Διαθέτει επικοινωνιακές δεξιότητες, εμπνέει εμπιστοσύνη, αποδέχεται και κατανοεί τους άλλους. Εκφράζεται με το λόγο και αποφεύγει τις πρακτικές δραστηριότητες.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

Εκπαιδευτικός, ιατρός, ψυχολόγος, κοινωνικός λειτουργός,ξεναγός,νοσηλευτής, εργοθεραπευτής,δημοσιογράφος, αστυνόμος, εκπαιδευτής,διαιτολόγος,λογοθεραπευτής, δάσκαλος ειδικής αγωγής, σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού κ.ά.

Επιχειρηματικόςconsult2

• Είναι φιλόδοξος,
  • ανταγωνιστικός,
  • υπεύθυνος,
  • αισιόδοξος,
  • με μεγάλη αυτοπεποίθηση,
  • παίρνει πρωτοβουλίες,
  • αποφάσεις, ρίσκο και έχει την ικανότητα να επιχειρηματολογεί και να πείθει τους άλλους.
  • Μπορεί να διευθύνει και να καθοδηγεί αποτελεσματικά άλλα άτομα, είναι οργανωτικός,
  • έχει επικοινωνιακές δεξιότητες, δέσμευση στους στόχους,
  • είναι επινοητικός, ευέλικτος και μπορεί να λειτουργεί κάτω από συνθήκες πίεσης

Έμπορος, πωλητής, βιοτέχνης,οικονομολόγος,

δικηγόρος,σύμβουλος επιχειρήσεων,χρηματιστής,ασφαλιστής,ξενοδόχος,διοικητικό στέλεχος,νομικός,πολιτικός,επιχειρηματίας, υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων, πωλήσεων

Συμβατικός ή Διεκπεραιωτικόςconsult3

Είναι οργανωτικός,

• εθοδικός,
  • υπομονετικός,
  • εξυπηρετικός,
  • αποτελεσματικός,
  • ευσυνείδητος, έμπιστος.
  • Προτιμά να εκτελεί συγκεκριμένα καθήκοντα, να ακολουθεί οδηγίες, αγαπά την ακρίβεια και την τάξη.
  • Δίνει σημασία στη λεπτομέρεια και την τελειότητα και προσαρμόζεται εύκολα.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ

λογιστής, βιβλιοθηκονόμος, γραμματέας,ταχυδρόμος, ρεσεψιονίστ,υπάλληλος γραφείου,σερβιτόρος, φοροτεχνικός,αποθηκάριος,τραπεζικός υπάλληλος,

Επιπλέον στο πλαίσιο της θεωρίας διευκρινίζεται ότι κάθε άνθρωπος είναι ικανός για περισσότερα του  ενός επαγγέλματα.

ΣΧΕΤΙΚΑ  ΤΕΣΤ

Μπορείς να δοκιμάσεις το τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού από το ΠΑΝ ΜΙΣΣΟΥΡΙ ΕΔΩ

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΩΝ
ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ