Παρουσίαση Προγράμματος Αγωγής Υγείας σε Ημερίδα

Το Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο «Ταξιδεύοντας με ασφάλεια στον γοητευτικό – προκλητικό κόσμο του Διαδικτύου» ασχολήθηκε με θέματα ασφάλειας στο Διαδίκτυο και τον ψηφιακό αλφαβητισμό. Οι μαθητές χρησιμοποίησαν σύγχρονα διαδικτυακά εργαλεία και έκαναν μια εισαγωγή στη ρομποτική. Η θεματολογία ήταν η εξής:

• Τι προσέχω στο Διαδίκτυο
    • Κανόνες συμπεριφοράς στο Διαδίκτυο (netiquette)
    • Ηλεκτρονικές απειλές
    • Προστασία προσωπικών δεδομένων, ψηφιακό αποτύπωμα
    • Προστασία λογισμικού από κακόβουλο λογισμικό
    • Πνευματική ιδιοκτησία για την αποφυγή Πλαγιαρισμού
  • Σύγχρονα διαδικτυακά εργαλεία
    • Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και Yπηρεσίες Νέφους
    • Εργαλεία Web 2.0 (blog, gdrive, voki, word clouds κτλ)
    • Υπηρεσίες Κοινωνικής Δικτύωσης, blogging, chat-rooms
    • Συλλογή, επεξεργασία δεδομένων (πληροφοριακός εγγραμματισμός)
    • Εισαγωγή στη Ρομποτική

Οι μαθητές γνώρισαν τους κινδύνους του Διαδικτύου, έγραψαν γι’ αυτούς, τους αναζήτησαν, έγραψαν για τρόπους προστασίας από αυτούς. Ακόμα, γνώρισαν τρόπους δημιουργικής χρήσης του Διαδικτύου εμπλουτίζοντας έτσι, τις γνώσεις τους και μαθαίνοντας σύγχρονα εργαλεία, με τελικό αποτέλεσμα το ιστολόγιό τους:

Η παρουσίαση του προγράμματος (goo.gl/wxPjQn) έγινε στις 10 Μαΐου 2016 στο Πολιτιστικό Πολύκεντρο στην Ορεστιάδα.