Εργαστήριο Arduino

ΑΠΟ: ntzitzi - Ιουλ• 17•19

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΤην  Δευτέρα 1η Απριλίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄τάξης είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε εργαστήριο για το Arduino. Το Arduino είναι ένας μικροελεγκτής μονής πλακέτας, δηλαδή μια απλή μητρική πλακέτα ανοικτού κώδικα με ενσωματωμένο μικροελεγκτή και εισόδους/εξόδους, η οποία μπορεί να προγραμματιστεί. Λόγω της διάκρισης του σχολείου μας ως Σχολείο eTwinning , εκπαιδευτικοί και παιδιά έχουμε πρόσβαση στο eTwinning Hacker Lab, εργαστήριο νέων τεχνολογιών που λειτουργεί στο σχολείο μας με χορηγία του εξοπλισμού από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning (δείτε σχετική παλιότερη ανάρτηση εδώ). Ο εξοπλισμός του eTwinning Ανοιχτού Εργαστηρίου Καινοτομίας περιλαμβάνει και  πακέτα Arduino.

Στο πλαίσιο του eTwinning έργου «Robo-code» που υλοποιούν τα παιδιά της Ε΄τάξης, επισκέφθηκε το σχολείο μας η κ. Αγνή Παχούλη, καθηγήτρια Πληροφορικής με ειδίκευση στην  Ρομποτική. Η κ. Παχούλη παρουσίασε το Arduino σε παιδιά και εκπαιδευτικούς και τους καθοδήγησε ώστε να το προγραμματίσουν με το λογισμικό Sratch for  Arduino (S4A). Στην συνέχεια, τα παιδιά της Ε΄μετέφρασαν τις σημειώσεις τους στα αγγλικά και τα «ανέβασαν» κείμενα και φωτό στο TwinSPace του έργου Robo-code ώστε να μάθουν για το Arduino και οι συνεργάτες του έργου από Ελλάδα και Πολωνία. (επισκεφθείτε την σελίδα του TwinSpace για το Εργαστήριο Arduino εδώ)

Πaρακολουθήστε βίντεο-παρουσίαση του εργαστηρίου Arduino

[video https://www.youtube.com/watch?v=6svFHLnesQk&list=UUH16d3DJl8PmEkhNKIjF-0A&index=1]