Η πείνα στον κόσμο

Map

Πάνω από 1.5 δισεκατομμύρια άνθρωποι, κυρίως στη Νότια Αμερική, στην Αφρική και στην Ασία, υποφέρουν από την πείνα. Δεν έχουν πόσιμο νερό ούτε έχουν  τη στοιχειώδη φροντίδα σε θέματα υγείας και παιδείας.  Φτωχά παιδιά πηγαίνουν σε αποξηραμένους αγρούς και ψάχνουν να βρουν λίγα σπόρια για να χορτάσουν την πείνα τους. Δεν έχουν ρούχα, παπούτσια και ότι άλλο είναι απαραίτητο για την καθημερινή τους ζωή. Δεν υπάρχουν νοσοκομεία, και σχολεία. Η παιδική θνησιμότητα είναι τρομακτική:, ιδιαίτερα για παιδιά κάτω του ενός έτους. Κάθε 3 δευτερόλεπτα πεθαίνει ένα παιδί, ή κάθε  ώρα πεθαίνουν γύρω στα 700 παιδιά, ή κάθε ημέρα πεθαίνουν γύρω στις 18 χιλιάδες παιδιά, ή κάθε χρόνο πεθαίνουν γύρω στα 6 εκατομμύρια παιδιά.

Άκης Κωνσταντινίδης, Δ΄Τάξη