imagesH εργασία ανηλίκων στο σύγχρονο κόσμο, σε αναπτυσσόμενες και ανεπτυγμένες χώρες.

Αν και βρισκόμαστε στη δεύτερη δεκαετία του 21ουαιώνα με τις τεχνολογικές ανακαλύψεις να διαδέχεται η μία την άλλη με γρήγορους ρυθμούς, εντούτοις η ανθρωπότητα δε θα μπορούσε να είναι περήφανη για τις συνθήκες διαβίωσης πολλών παιδιών. Η φτώχεια είναι ένας σημαντικός παράγοντας που αναγκάζει εκατομμύρια παιδιά ανά τον κόσμο να ζουν ως σύγχρονοι σκλάβοι, χωρίς να έχουν ελπίδα για το μέλλον, χωρίς να νιώθουν αγάπη και φροντίδα, χωρίς όνειρα για το μέλλον χωρίς παιχνίδι. Είναι τα παιδιά ενός άλλου Θεού, ενός κατώτερου Θεού. Οι χώρες της Ασίας και του Ειρηνικού ωκεανού βρίσκονται πρωταθλήτριες στην καταναγκαστική παιδική εργασία. Ενώ ακολουθούν η Αφρική και οι χώρες της Λατινικής Αμερικής.

Στη Νότιο Ασία άλλα 44 εκατομμύρια παιδιά συμμετέχουν στην παιδική εργασία. Τα παιδιά που ζουν στις φτωχότερες οικογένειες και στις αγροτικές περιοχές είναι πλέον πιθανά να ασχοληθούν με την εργασία.

Τα παιδιά στις χώρες αυτές αναγκάζονται να δουλεύουν σκληρά κάτω από άθλιες συνθήκες, ζέστης, υγρασίας, παγετού προκειμένου να εξασφαλίσουν ένα μικρό εισόδημα. Σύμφωνα με τα στοιχεία της Διεθνούς Οργάνωσης Εργασίας 1 στα 6 παιδιά εργάζονται σε διάφορους τομείς της οικονομίας της χώρας του ενώ 1 στα 8 εργάζονται σε χείριστες μορφές «εργασίας», όπως για την ικανοποίηση σεξουαλικών

Ειρήνη Αρτέμη

Η ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΑ ΤΟ 19ο ΚΑΙ 20ο ΑΙΩΝΑ