“Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων” 2024

2024 – Το 38ο ΓΕΛ Αθήνας συμμετέχει στην “Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων” υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

Στις 25 Μαρτίου 2024, εορτάζεται η Ημέρα Ευρωπαίων Συγγραφέων που προσκαλεί τους Ευρωπαίους και τις Ευρωπαίες να (ξανα)ανακαλύψουν τη χαρά της ανάγνωσης.

Με την ευκαιρία αυτή, το 38ο ΓΕΛ Αθηνών την Πέμπτη  21 Μαρτίου το διδακτικό προσωπικό και οι μαθητές της Α΄ τάξης του 38ου Γενικού Λυκείου Αθήνας είχαν τη μεγάλη χαρά να υποδεχτούν τη βραβευμένη συγγραφέα Κατερίνα Μαλακατέ  και να συνομιλήσουν μαζί της για τη λογοτεχνία και τη φιλαναγνωσία.  Συντονιστής της εκδήλωσης ήταν ο κος Γιώργος Γκουντής .

Messenger_creation_7176875331304981709

Επίσης την Πέμπτη  04 Απριλίου  οι μαθητές της Γ΄ τάξης του 38ου Γενικού Λυκείου Αθήνας είχαν την ευκαιρίαν  να συνομιλήσουν με  τη  συγγραφέα και εκπαιδευτικό Σοφία Μαργαρίτη για  την Τεχνητή Νοημοσύνη, τους κινδύνους και τις προκλήσεις που δημιουργεί, αλλά και τη δυνατότητα να δημιουργήσουν μέσα από αυτήν στα πλαίσια του μαθήματος της Έκθεσης Έκφρασης  .  Συντονίστρια της εκδήλωσης ήταν η κα  Αναστασία Ζαφείρη .