Πείραμα του Ερατοσθένη Μάρτιος 2024

20240320_122749 neo

Η εαρινή ισημερία την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 σηματοδότησε την αρχή της άνοιξης. Την ημέρα αυτή, ο Ήλιος βρέθηκε ακριβώς πάνω από τον Ισημερινό της Γης, με αποτέλεσμα οι ακτίνες του να πέφτουν κατακόρυφα στον Ισημερινό και η διάρκεια της ημέρας να είναι περίπου ίση με της νύχτας σε οποιοδήποτε σημείο της γήινης επιφάνειας. Έτσι, είχαμε την «ευκαιρία» να επαναλάβουμε το Πείραμα του Ερατοσθένη, αφού γνωρίζαμε τον τόπο που ο Ήλιος ρίχνει τις ακτίνες του κατακόρυφα. Το Πείραμα αυτό συγκαταλέγεται στα δέκα πιο όμορφα επιστημονικά πειράματα στην ιστορία της Φυσικής.

Στο σχολείο μας, η δράση που διοργανώνεται από την ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε. με τίτλο: «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης» πραγματοποιήθηκε σε δύο φάσεις, το θεωρητικό μέρος την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, ενώ λόγω νέφωσης οι μετρήσεις έγιναν την επομένη, την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024, στον προαύλιο χώρο του Σχολείου. Η δράση αυτή έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές του τμήματος της Β΄ Λυκείου θετικής κατεύθυνσης (ΒΘ1) να υπολογίσουν την ακτίνα και την περιφέρεια της Γης επαναλαμβάνοντας το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη. Βασικός στόχος της δράσης είναι η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας, μέσα από την συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές, διεπιστημονικές, διαθεματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες.

Messenger_creation_596450e5-9212-426b-b06c-5e9d0aa4e228

20240320_122731