Σχολειά-Ζωντας Συλλογικά

Το σχολείο μας προβαίνει σήμερα στην έκδοση του πρώτου τεύχους του ηλεκτρονικού περιοδικού «σχολειά – ζωντας». Πρόκειται για μια συλλογική προσπάθεια της σχολικής μας κοινότητας, που φιλοδοξεί να αποτελέσει για όλους μας χώρο ελεύθερης έκφρασης των απόψεων και των συναισθημάτων μας. Μαθητές που φοιτούν τώρα στο σχολείο μας, αλλά και όσοι αποφοίτησαν από αυτό, γονείς, καθηγητές, οι μαθητές και τα υπόλοιπα μέλη της σχολικής κοινότητας του Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής, με το οποίο συνεργαζόμαστε, καθώς επίσης οι αναγνώστες και «επισκέπτες» του περιοδικού αποκτούν ένα βήμα για να εκφραστούν δημιουργικά, να συνεργαστούν και να δώσουν ένα ηχηρό παρόν σε χαλεπούς καιρούς, να διαμορφώσουν τελικά μια εναλλακτική μορφή δραστηριοποίησής τους στο πλαίσιο της σχολικής ζωής. Η σχολική ζωή χρειάζεται άλλωστε τον νεανικό παλμό και πρέπει πάντοτε να είναι ανοιχτή στην κοινωνία.

Ως διευθυντής του Γ.Ε.Λ. Καστριτσίου αισθάνομαι ιδιαίτερη ικανοποίηση για το εγχείρημα των μαθητών της συντακτικής ομάδας και των συναδέλφων μου Βογιατζάκη Ελένης, Φούκα Ελένης και Γκότση Γιάννη και εύχομαι στο περιοδικό μας να είναι επιτυχημένο, καλοτάξιδο και …πολύχρονο.

Ο διευθυντής

Γιώργος Οικονόμου.