Το τραινάκι μας

της  Ευαγγελίας Χατζηλυγερούδη, Μαθήτριας Α4

Ο έξυπνος κι εύκολος τρόπος για να μετακινούμαστε εύκολα και γρήγορα στην Πάτρα.

Εμείς ως κάτοικοι του Ρίου και ως μαθητές διευκολυνόμαστε πάρα πολύ με το τρένο. Τα δρομολόγια που εκτελεί το τρένο είναι: 1)Άγιος Ανδρέας – Ρίο: κάθε μία ώρα από τις 06:30–22:30. 2)Ρίο – Άγιος Ανδρέας: κάθε μία ώρα από τις 07:10–23:10. Το τραίνο κάνει στάση στον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό της Πάτρας (πλατεία Τριών Συμμάχων). Η διάρκεια της διαδρομής είναι περίπου δεκαπέντε λεπτά και είναι πολύ ευχάριστη, θα έλεγα.

Της Κατερίνας Πολυχρονοπούλου, Μαθήτριας Α4

Το εισιτήριο για τους μαθητές και τους φοιτητές είναι 1 ευρώ και για τους υπόλοιπους είναι 1,40 ευρώ. Ο κάθε επιβάτης έχει δικαίωμα να βγάλει μηνιαία κάρτα με την οποία μπορείς να κάνεις όσες διαδρομές θέλεις μέσα στο μήνα και η οποία κοστίζει 10 ευρώ για φοιτητές και μαθητές και για τους υπόλοιπους 20 ευρώ. Επίσης επιτρέπεται η μεταφορά ποδηλάτων. Μπορείτε να καλέσετε στο τηλέφωνο του ΟΣΕ Πάτρας:2610 639108