OI «ΠΕΤΡΕΣ» ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

OI «ΠΕΤΡΕΣ» ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ

Το Γενικό Λύκειο Καστριτσίου στα πλαίσια του προγράμματος Comenius πραγματοποιεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα συνεργασίας με τρία σχολεία από την Ευρώπη και συγκεκριμένα από την Ιταλία, Γερμανία και Γαλλία. Το θέμα του προγράμματος τιτλοφορείται «Stones» και καλύπτει ένα ευρύ φάσμα επιλογών από διαφορετικούς τομείς.

Οι ομάδες των μαθητών σε συνεργασία με την υπεύθυνη ομάδα των καθηγητών του προγράμματος θα εστιάσουν τη μελέτη τους στην ιστορία, τη λογοτεχνία, την παράδοση, τη μουσική και την τεχνολογία. Έτσι η πέτρα ως βασικό δομικό υλικό από την αρχαιότητα ως σήμερα θα αποκτήσει πολύπλευρη σημασία μέσα από το διαφορετικό της ρόλο στους παραπάνω τομείς. Συγχρόνως θα λειτουργήσει ως συνδετικός κρίκος των διαφορετικών πολιτισμών των συγκεκριμένων χωρών της Ευρώπης. Η πρώτη επίσκεψη στο Viterboτης Ιταλίας τον Οκτώβριο από την υπεύθυνη ομάδα των καθηγητών ξεκίνησε μια δημιουργική συνεργασία διάρκειας δύο χρόνων ανάμεσα στους καθηγητές και τους μαθητές και των τεσσάρων χωρών. Ακολουθούν δύο επισκέψεις στη Γερμανία το Μάρτη και τη Γαλλία τον Απρίλη ενώ εμείς θα τους φιλοξενήσουμε στην πόλη μας τον ερχόμενο Οκτώβριο.