To Comenius Stones κι εμεις

των μαθητών της Β τάξης Νίκου Λιγωμένου και Χάρη Περδικομμάτη

Στην αρχή της σχολικής χρονιάς 2010-2011 ενημερωθήκαμε από τους καθηγητές μας για τη συμμετοχή του σχολείου μας στο πρόγραμμα Comenius με θέμα «Stones».

Αρχικά, η συμμετοχή ήταν μεγάλη.

alt

Όταν όμως μαθεύτηκε για την εργασία που θα αναλάβει ο καθένας μας, πολλοί βγήκαν εκτός. Οι εργασίες δεν ήταν μόνο θεωρητικές (αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο και εγκυκλοπαίδειες), αλλά και πρακτικές (επισκέψεις σε μουσεία, καλλιτεχνικές δραστηριότητες, κλπ). Μέσω της αναζήτησης πληροφοριών  στα πλαίσια της εργασίας ανακαλύψαμε την ομορφιά που κρύβει αυτό το project. Έπειτα ήρθαμε σε επαφή μέσω Facebook με τα άτομα που έχουν ενταχθεί στο πρόγραμμα από τις άλλες χώρες (Γερμανία, Γαλλία και Ιταλία). Τότε η ανυπομονησία για το ταξίδι μεγάλωσε ακόμα περισσότερο.

Είμαστε σίγουροι πως θα είναι μια καταπληκτική εμπειρία, ίσως και καλύτερη απ’όσο φανταζόμαστε.