Τι έκανες στο σχολείο μπαμπά; του Αλέξανδρου Κώττη

Ήταν ένα χειμωνιάτικο βράδυ, καθόμασταν με την μητέρα μου και τον πατέρα μου μπροστά στο αναμμένο τζάκι.

exetastiki4

Είχαμε χαλαρώσει και αρχίσαμε να μιλάμε για τα αστεία γεγονότα που συμβαίνουν στην τάξη μου.

Ο πατέρας μου άρχισε να θυμάται τα δικά του μαθητικά χρόνια και ξεκίνησε να μας αφηγείται ένα γεγονός, που συνέβη όταν ήταν ο ίδιος μαθητής. Ήταν στην 6η γυμνασίου είχαν φυσική την τέταρτη ώρα, ο καθηγητής μεγάλος στην ηλικία είχε αρκετή μυωπία και δεν άκουγε και καλά. Μπήκε στην τάξη και άρχισε να παραδίδει το μάθημα. Για την καλύτερη κατανόηση του μαθήματος χρησιμοποιούσε projector για την προβολή slide.

Κάποια στιγμή αφού όλοι είχαν απορροφηθεί με την παράδοση, ξαφνικά βλέπει ο πατέρας μου τον projector να βγάζει καπνό, το έδειξε στο διπλανό του και άρχισαν οι συμμαθητές του ο ένας μετά τον άλλο να γελάνε και να φωνάζουν στον καθηγητή τους πως θα καούνε. Ο καθηγητής, καθώς ήταν γυρισμένος προς τον πίνακα δεν άκουγε τι του έλεγαν τα παιδιά, αυτά άρχισαν να ανοίγουν τα παράθυρα, διότι δεν άντεχαν άλλο τον καπνό και την μυρωδιά, σε κάποια στιγμή γύρισε ο καθηγητής να δει γιατί γίνεται τόση φασαρία; βλέπει τον  projector να καίγεται και λέει «ρε παιδιά δεν μου μιλάτε τόση ώρα καιγόμαστε» πετάχτηκαν τότε όλοι οι μαθητές και του λένε «κύριε μισή ώρα σας φωνάζουμε και δεν μας ακούτε».

Αυτή την ιστορία την θυμάται ο πατέρας μου πάντα όταν βρίσκεται με παλιούς συμμαθητές του και πάντα γελάνε.