Με λένε Μίλτο Μ…. και είμαι 18..Είμαι στους μηχανολόγους ..μου αρέσουν όλες οι δουλειές . (από συνέντευξη μαθητή του ΤΕΕ Ειδικής Αγωγής Πάτρας)

Δουλεύω , βοηθάω έναν ψαρά ..

Όταν δεν δουλεύω παίρνω το μηχανάκι του φίλου μου ή το αμάξι..

Δεν έχω δίπλωμα ακόμα αλλά όταν βρω λεφτά θα το πάρω..

Δεν τρελαίνομαι πολύ με την τεχνολογία αλλά ασχολούμαι..

Κλέβω ίντερνετ και σήμερα θα κατεβάσω ένα πρόγραμμα για να σπάω κωδικούς..

Μου αρέσει και παίζω ποδόσφαιρο..

Ακούω τους καθηγητές μου να λένε να πούμε όλα τα καλά όμως εμένα μου την δίνει γιατί μας έχουν μάθει στο σχολείο να λέμε και τα καλά και τα άσχημα..ο διευθυντής μας (σημ.  ο κος  Γερασιμόπουλος) είναι πολύ καλός και μας  έχει προσφέρει τα πάντα..

Όταν μας ρωτάνε γιατί δεν κάνουμε κατάληψη του λέμε ότι δεν μας έχουν δώσει το δικαίωμα για να έχουμε σοβαρά αιτήματα..

Είμαστε τέσσερα παιδιά στο τμήμα ..από την μία θέλω να είμαστε περισσότερα γιατί δεν θα μας έβλεπαν οι καθηγητές αν κάναμε κάτι από την άλλη δεν θα μπορούσαμε να προσέξουμε στο μάθημα..

Έχω 2,3 φίλους πραγματικούς ..όποτε με χρειάζονται και τους χρειάζομαι είναι εδώ και είμαι εδώ και στα κακά και στα καλά ..αντέχουμε ο ένας τον άλλον..και με σέβονται όπως είμαι και δέχονται ότι είμαι διαφορετικός..

Είμαστε 6 αδέρφια ..έχω αδυναμία σε όλους …και έχουμε πολύ καλή σχέση όπως όλα τα υπόλοιπα παιδιά..

Το όνειρό μου είναι να βοηθήσω τους δικούς μου ..

Δεν έχω κάποιο πρότυπο βασίζομαι καθαρά στις δικές μου δυνάμεις..

Σημείωση Δημοσιογράφου: μου ανέφερε ένα παράδειγμα υπάρχουν φορές που δουλεύω και βγάζω κάποια χρήματα αλλά τα δίνω κατευθείαν στην οικογένειά μου..προτιμώ να παραμείνω με τρία ευρώ πάνω μου αλλά να ξέρω ότι έχω προσφέρει βοήθεια στους δικούς μου και είμαι καλά μέσα μου..