FROM DINIOS SON OF MEGA AEGINA …TO ERGOTELIS SON , Rio High School

FROM DINIOS SON OF MEGA AEGINA …TO ERGOTELIS SON

OF FILANOR FROM HIMERA-SICILY(BORN IN KNOSSOS)

Using the fourth worksheet , the High school of Rio covered with the work of his students that participates in ESCAPE program the history of athletic games of antiquity with accent in Ancient Nemea (Nemeia) games, the history of ancient running events with research for ancient athletes and victors of running events of Nemea (Nemeia), the preparation of athletes in antiquity, the use of, ancient stadia, gymnasia, lockers rooms(apodytiria) of training instruments and the history and the use of mechanism of hysplex (starting device used in stadia) .

With starting line ancient Greece, the students made a retrospection in the history of ancient Pan-Hellenic games, in the athletic festivals  held, examined the philosophical aspect of man in participating in athletic events.

Still, studying  the ten case studies and the actions of worksheet , the students in collaboration with the two responsible professors dealt also with the achievements of ancient athletes and more specifically the ancient runners.

After specific research they discovered when and where ancient running events where introduced in the programs of the games, they studied their history, they examined the events running distances and found information about the training, the running technique and the sport diet of ancient champions.

We believe that all students found interesting most subjects and took advantage of moral and consequence examples  from all these great athletes and their lives .

Closing, we hope and that all you you will find interesting all the following work.

Sincerely yours,

The students of program of High school Rio and the responsible professors.

ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΕΙΝΙΟ ΜΕΓΑ ΤΟΝ ΑΙΓΙΝΗΤΗ …ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ

ΦΙΛΑΝΟΡΟΣ ΤΟΝ ΙΜΕΡΑΙΟ(ΚΝΩΣΣΙΟ)

Χρησιμοποιώντας το τέταρτο φύλλο εργασίας, το Γυμνάσιο Ρίου ασχολήθηκε και κάλυψε με τις εργασίες των μαθητών του που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ESCAPE την ιστορία των αθλητικών αγώνων της αρχαιότητας με έμφαση στους Αρχαίους Νέμειους αγώνες, την ιστορία των αρχαίων δρομικών αγωνισμάτων με έρευνα για αρχαίους αθλητές και νικητές δρομικών αγωνισμάτων των Νέμεων (Νέμειων), την προετοιμασία των αθλητών στην αρχαιότητα, τη χρήση των αγωνιστικών χώρων, σταδίων, γυμνασίων,αποδυτηρίων οργάνων άθλησης και την ιστορία και τη χρήση του μηχανισμού της ύσπληγας.

Με αφετηρία την αρχαία Ελλάδα, οι μαθητές έκαναν μια αναδρομή στην ιστορία των αρχαίων Πανελλήνιων αγώνων  στις αθλητικές διοργανώσεις που πραγματοποιούνταν εξέτασαν την φιλοσοφική άποψη του ανθρώπου να συμμετέχει σε αγώνες .

Ακόμα, μελετώντας τα δέκα έντυπα και τις δράσεις του φύλλου εργασίας, οι μαθητές σε συνεργασία με τους δύο υπεύθυνους καθηγητές ασχολήθηκαν επίσης και με τα κατορθώματα των αρχαίων αθλητών και ειδικότερα των αρχαίων δρομέων. Μετά από έρευνα ανακάλυψαν πότε και που εισήχθησαν τα αρχαία δρομικά αγωνίσματα, μελέτησαν την ιστορία τους, εξέτασαν τις δρομικές αποστάσεις των αγωνισμάτων  και βρήκαν πληροφορίες για την  προπόνηση, την τεχνική δρόμου και τη διατροφή των αρχαίων πρωταθλητών.

Πιστεύουμε πως όλοι οι μαθητές βρήκαν ενδιαφέροντα τα περισσότερα θέματα και πήραν παραδείγματα ήθους και συνέπειας από όλους αυτούς τους μεγάλους αθλητές των οποίων τις ζωές μελέτησαν. Κλείνοντας, ελπίζουμε και πως όλοι εσείς θα βρείτε ενδιαφέρουσες όλες τις παρακάτω εργασίες.

Με εκτίμηση,

Οι μαθητές του προγράμματος του Γυμνασίου Ρίου και οι υπεύθυνοι καθηγητές.