Ρωμαίος και Ιουλιέτα, Διετές Πρόγραμμα Erasmus+, της μαθήτριας Όλγας Σταυρίδη, Α4

Στους μαθητές και καθηγητές του σχολείου μας αρέσει πολύ η ενασχόληση με το θέατρο. Έτσι σε κάθε σχολική γιορτή ή ακόμα και στα πλαίσια του μαθήματος γράφουμε, σκηνοθετούμε και παίζουμε διάφορα θεατρικά. Φέτος λοιπόν, μας δόθηκε η ευκαιρία να καλλιεργήσουμε ακόμα βαθύτερα τη θεατρική μας παιδεία, μέσα από τη συμμετοχή μας στο διετές πρόγραμμα Erasmus+. Το θέμα του προγράμματος είναι: «Το Ευρωπαϊκό θέατρο μέσα από το έργο Ρωμαίος και Ιουλιέτα (του Ουίλιαμ Σαίξπηρ)». Οι δράσεις που αναλαμβάνουμε ως Erasmus+ είναι ποικίλες και περιλαμβάνουν μετακινήσεις σε 4 Ευρωπαϊκές χώρες, δημιουργία έκθεσης για να παρουσιαστεί το αρχαίο και το νεότερο ελληνικό θέατρο αλλά και την συμμετοχή στην παράσταση «Ρωμαίος και Ιουλιέτα» που θα ανεβάσουμε μαζί με τους Γάλλους, Ιταλούς, Ισπανούς και Γερμανούς εταίρους μας στο St Quentin της Γαλλίας, τον Ιούνιο του 2018.

Και έτσι, οι Κυριακές μας γέμισαν με θεατρική ανάγνωση, μελέτη του αρχαίου και νέου ελληνικού θεάτρου, θεατρικό παιχνίδι και πάνω από όλα θετική ενέργεια αφού είμαστε μια πολύ δεμένη ομάδα και πάντα διασκεδάζουμε μαθαίνοντας. Υπεύθυνοι του προγράμματος είναι ο κύριος Γκότσης Ιωάννης και η κυρία Καρκάτσα Αλεξάνδρα, ενώ συμμετέχουν ο διευθυντής του σχολείου μας κύριος Πολυχρονόπουλος Παναγιώτης και πολλοί ακόμα καθηγητές: η κυρία Βογιατζάκη, η κυρία Κασβίκη, η κυρία Κοτρώτσου, ο κύριος Κοψίνης, η κυρία Κωστακοπούλου, ο κύριος Μαρούδας, η κυρία Παναγοπούλου, η κυρία Παπάζογλου, η κυρία Πετροπούλου καθώς και 25 μαθητές της Α΄ και της Β΄ τάξης του λυκείου μας.

Αυτή είναι η πολύ όμορφη ομάδα μας του Erasmus+.