Λίγα Λόγια για το τεύχος

- Ιαν• 14•19

Τα άρθρα του τεύχους δημιουργήθηκαν από τους μαθητές της Β τάξης, σ οι οποίοι στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών, κατά το διάστημα από 30/10/18 – 23/11/18 παρακολούθησαν βίντεο και έκαναν παρουσιάσεις για δυο μεγάλες αμερικανικές παραδόσεις.

Ειδικότερα, μίλησαν για το Halloween που γιορτάζεται στην Αμερική και τη Βρετανία τη νύχτα της 31ης Οκτωβρίου. Σήμα κατατεθέν της γιορτής είναι η κολοκύθα, που μάλιστα κάποιοι μαθητές χάραξαν και έφεραν στο σχολείο.

Την τέταρτη Πέμπτη του Νοεμβρίου, εορτάζεται με κάθε επισημότητα η Ημέρα των Ευχαριστιών (Thanksgiving Day). Οι μαθητές της Β τάξης αλλά και του Α3μίλησαν για την ιστορία της μετανάστευσης των προσκυνητών, για την παραδοσιακή γαλοπούλα καθώς επίσης και για την καταναλωτική μανία της επόμενης μέρας γνωστής ως  Black Friday.