Εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

ΑΠΟ: ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΓΟΥΛΑΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ - Νοε• 28•13

Στις 29 Οκτωβρίου 2013 οι μαθητές της Γ’ τάξης Γυμνασίου Μαγούλας υλοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο κτίριο της Βουλής των Ελλήνων. Η ξενάγηση άρχισε από την αίθουσα υποδοχής της Βουλής όπου δόθηκαν οπτικοακουστικές πληροφορίες σχετικά με την ιστορία του κτιρίου, το θεσμό του κοινοβουλευτισμού, την οργάνωση και λειτουργία της Βουλής. Κατόπιν οι μαθητές περιηγήθηκαν στην αίθουσα «Ελευθέριος Βενιζέλος», όπου εντυπωσιάστηκαν από αυτά που είδαν και άκουσαν. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον προκάλεσε η ζωφόρος που απεικονίζει ιστορικές σκηνές από την ύψωση της σημαίας στην Αγία Λαύρα μέχρι και την άφιξη του Όθωνα. Ακολούθησε  ξενάγηση στην αίθουσα της ολομέλειας.

Παραθέτω κάποια σχόλια των μαθητών από την επίσκεψή τους στη Βουλή των Ελλήνων:

-Η αίθουσα της ολομέλειας φαίνεται μεγαλύτερη στην τηλεόραση!

-Μου έκανε εντύπωση η εκλογή με τα σφαιρίδια. Τώρα ξέρω πώς προήλθαν οι φράσεις: «τον μαύρισαν» ή «τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο».

-Είδα προσωπικά αντικείμενα πολιτικών, οι οποίοι διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο στη χώρα μας.

-Ο λόφος που είναι χτισμένο το κτίριο της Βουλής ονομαζόταν λόφος της Μπουμπουνίστρας.

-Το κτίριο αρχικά ήταν τα ανάκτορα του Όθωνα και της Αμαλίας.

-Ενημερώθηκα για την αρχή της δεδηλωμένης.

Συνοδοί καθηγητές: Κ. Κορμάζογλου, Ειρ. Δελενίκα, Ε. Σιμιτζή