Καλώς ήρθατε στο ηλεκτρονικό περιοδικό του Γυμνασίου Μαγούλας.

ΑΠΟ: ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΓΟΥΛΑΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ - Μαρ• 28•13

Παπακωνσταντίνου Ευαγγελία

Διευθύντρια Γυμνασίου Μαγούλας

Οι  αρχές  του  21ου  αιώνα  χαρακτηρίζονται  από  ραγδαίες  κοινωνικές, οικονομικές  και  τεχνολογικές  εξελίξεις  και  αλλαγές. Η  δια  βίου  εκπαίδευση  του  ανθρώπου  για  να  μπορέσει  να  παρακολουθήσει  και  να  αντιμετωπίσει  με  επιτυχία  αυτές  τις  εξελίξεις  και  τις  αλλαγές  κρίνεται  απαραίτητη  και  πρέπει  να  στηρίζεται, σύμφωνα  με  την  έκθεση  της  Διεθνούς  Επιτροπής  της  UNESCO, στους  παρακάτω  τέσσερις  πυλώνες, που  αποτελούν  διαφορετικά  είδη  μάθησης:

• Μαθαίνω  πώς  να  αποκτώ  τη  γνώση, συνδυάζοντας  ικανοποιητικά  μία  ευρύτατη  γενική  παιδεία  με  τη  δυνατότητα  εμβάθυνσης  σε  ορισμένα  θέματα.
  • Μαθαίνω  να  ενεργώ  με  τέτοιον  τρόπο, ώστε  να  αποκτώ  όχι  μόνο  επαγγελματική  κατάρτιση  αλλά  και  τη  δυνατότητα  να  αντιμετωπίζω  διάφορες  καταστάσεις  και  να  εργάζομαι  αρμονικά  σε  ομάδες.
  • Μαθαίνω  να  συμβιώνω, κατανοώντας  τους  άλλους, με  σεβασμό  στις  αξίες  του  πλουραλισμού, της  αμοιβαίας  κατανόησης  και  της  ειρήνης.
  • Μαθαίνω  να  ζω  με  τέτοιον  τρόπο, ώστε  να  αναπτύσσω  την  προσωπικότητά  μου  και  να  μπορώ  να  ενεργώ  με  μεγαλύτερη  αυτονομία, περισσότερη  κρίση  και  προσωπική  υπευθυνότητα.

Βασική  προϋπόθεση  για  την  κατάκτηση  της  μάθησης  με  τα  προαναφερθέντα  χαρακτηριστικά  είναι  η  λειτουργία  ενός  σχολείου  που  ανταποκρίνεται  στις  εκπαιδευτικές  ανάγκες  και  προκλήσεις  του  21ου  αιώνα, ανοιχτού  στην  κοινωνία, στις  ιδέες, καινοτόμου, ψηφιακού.

Στα  πλαίσια  αυτά  εντάσσεται  η  δημιουργία   της  ηλεκτρονικής  εφημερίδας  του  Γυμνασίου  Μαγούλας. Μέσα  από  τις  σελίδες  της  το  εκπαιδευτικό  προσωπικό  και  οι  μαθητές  του  σχολείου  θα  μπορούν  να  εκφράσουν  τις  απόψεις  τους  για  διάφορα  θέματα  που  τους  απασχολούν, τις  επιθυμίες  τους, να  προβάλλουν  τις  εργασίες  τους, τις  δραστηριότητές  τους  και  ό,τι  άλλο  θεωρούν  ότι  πρέπει  να  γνωστοποιήσουν.

Αν  και  πλησιάζουμε  προς  το  τέλος  της  τρέχουσας  σχολικής  χρονιάς, το  Πρώτο  Βήμα  έγινε!!

Εύχομαι  ΚΑΛΗ  ΕΠΙΤΥΧΙΑ  και  ΚΑΛΗ  ΣΥΝΕΧΕΙΑ  σε  αυτή  την  προσπάθειά  μας.