2 Απριλίου: Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Διευθύντρια Γυμνασίου Μαγούλας

Διαβάζουμε, εγώ  κι  εσύ.           Hmera-paidikou-bibliou

Τα  γράμματα  γίνονται  λέξεις

κι  οι  λέξεις  έπειτα, όλες  μαζί,

γίνονται  βιβλία  να  διαλέξεις.

Άκου  πώς  ψιθυρίζουν!

Ποτάμια  στις  σελίδες  κελαρύζουν,

αρκούδες  τραγουδούν,

όταν  το  φεγγάρι  αντικρίζουν

Μπαίνουμε  σε  κάστρα  φοβερά.

Δέντρα  σκαρφαλώνουν  ως  τα  σύννεφα.

Γενναία  κορίτσια  πετούν  θαρρετά,

αγόρια  ψαρεύουν  άστρα  λαμπερά.

Εσύ  κι  εγώ  διαβάζουμε  μαζί,

«βιβλιοχαρά»  σ’ όλη  τη  γη.

Pat  Mora (Η.Π.Α.)

Μετάφραση:

Λότη  Πέτροβιτς – Ανδρουτσοπούλου

Στις  2  Απριλίου  1805  γεννήθηκε  ο  μεγάλος  Δανός  παραμυθάς  Χανς  Κρίστιαν  Άντερσεν. Το  1966  η  Διεθνής  Οργάνωση  Βιβλίων  για  τη  Νεότητα  καθιέρωσε  την  ημέρα  αυτή  ως  την  Παγκόσμια  Ημέρα  Παιδικού  Βιβλίου, με σκοπό  να  εμπνεύσει  στα  παιδιά  την  αγάπη  για  το  διάβασμα  και  να  προκαλέσει  την  προσοχή  των  μεγαλύτερων  στο  παιδικό  βιβλίο.

Από  τότε, κάθε  χρόνο,  ένα  διαφορετικό  εθνικό  τμήμα  της  οργάνωσης  αυτής  ετοιμάζει  ένα  μήνυμα  και  μία  αφίσα, που  διανέμεται  σε  όλο  τον  κόσμο, για  να  τονίσουν  την  αξία  των  βιβλίων  και  της  ανάγνωσης  και  να  ενθαρρύνουν  τη  διεθνή  συνεργασία  για  την  ανάπτυξη  και  τη  διάδοση  της  παιδικής  λογοτεχνίας.

Το  2013  υπεύθυνο  για  το  υλικό  εορτασμού  είναι  το  τμήμα  των  Η.Π.Α. Το  μήνυμα  έγραψε  η  πολυβραβευμένη  συγγραφέας  Pat  Mora, που  γεννήθηκε  στο  El  Paso  του  Τέξας  και  έχει  γράψει  πολλά  βιβλία  για  παιδιά, τόσο  στα  αγγλικά  όσο  και  στα  ισπανικά. Την  αφίσα  φιλοτέχνησε  ο  διάσημος  Αμερικανός  αφηγητής, συγγραφέας, ποιητής, μουσικός  και  εικονογράφος, Ashley  Bryan.

Βιβλιοπαρουσιάσεις  και  δημόσιες  αναγνώσεις, συναντήσεις  με  συγγραφείς  και  εικονογράφους, παζάρια  βιβλίου, ημερίδες  και  ομιλίες, εκδηλώσεις  σε  σχολεία,  πραγματοποιούνται  σε  όλο  τον  κόσμο  την  ημέρα  αυτή. Σκοπός  τους  είναι  να  θυμίσουν  σε  όλους  εμάς  ότι  η  ανάγνωση  ενός  βιβλίου  είναι  ένα  θαυμαστό  ταξίδι  στον  χώρο  της  φαντασίας, της  περιπέτειας, της  κοινωνικής  ευαισθητοποίησης, της  ψυχικής  ωρίμανσης, της  αισθητικής  απόλαυσης. Η  αγάπη  για  το  βιβλίο  καλλιεργείται  σε  μικρή  ηλικία  πρώτα  από  την  οικογένεια  και  ύστερα  από  το  σχολείο. Ο  μικρός  αναγνώστης  για  να  αγαπήσει  το  βιβλίο  πρέπει  να  έχει  εύκολη  πρόσβαση  σε  αυτό. Επομένως,  η  δημιουργία  και  η  λειτουργία  βιβλιοθήκης  σε  κάθε  σπίτι, σε  κάθε  σχολείο  πρέπει  να  είναι  άμεση  προτεραιότητα  όλων  και  κυρίως  της  Πολιτείας.