Η επέτειος του Πολυτεχνείου στο σχολείο μας

Η επέτειος του Πολυτεχνείου

στο σχολείο μας

eik1

Κάθε χρόνο στις 17 Νοεμβρίου τα παιδιά που φοιτούν στην Α΄ τάξη του  λυκείου Ανωγείων, τιμώντας τη θυσία και τον αγώνα των φοιτητών του 1973, αναβιώνουν την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Τα παιδιά δηλαδή, περίπου ένα μήνα πριν, ξεκινούν προετοιμασία για την παρουσίαση μιας εκδήλωσης αφιερωμένη στους  φοιτητές του ’73. Αρχίζουν να συλλέγουν αρχεία, ιστορικά κείμενα, ποιήματα και τραγούδια σχετικά με την ηρωική αντίσταση των φοιτητών και στήνουν ένα ανάλογο σκηνικό Πολυτεχνείου με αντιχουντικά συνθήματα.

Τις πρώτες πρωινές ώρες της 17ης Νοεμβρίου, όπως έχει καθιερωθεί, οι νέοι πραγματοποιούν λαμπαδηφορία στους δρόμους και τα στενά των Ανωγείων διαλαλώντας συνθήματα υπέρ της Ελευθερίας, της Παιδείας, της Δημοκρατίας και κατά της Χούντας. Οι μαθητές παρουσιάζουν το χρονικό του Πολυτεχνείου με δυο εκδηλώσεις, μια πρωινή και μια βραδινή.  Η εκδήλωση αυτή τιμά τους αγωνιστές του ’73  που ύψωσαν το ανάστημά τους απέναντι  στα σκληρά χουντικά μέτρα και πάλεψαν για την διεκδίκηση των ανθρώπινων δικαιωμάτων  και είναι μια καλή αφορμή να συνειδητοποιήσουμε όλοι μας πως οφείλουμε να συνεχίσουμε τον αγώνα τους για την Ελευθερία και τη Δημοκρατία, που ακόμα και σήμερα απειλούνται.

Αφροδίτη Καλομοίρη  (Γ1)

Ένα σχόλιο στο Η επέτειος του Πολυτεχνείου στο σχολείο μας