Η ιστορία του ποδοσφαίρου

football

Πριν από 3400 χρόνια στη χώρα που γνωρίζουμε σαν Μεξικό, οι μεσοαμερικάνοι παίζανε το πρώτο ομαδικό παιχνίδι χρησιμοποιώντας μια μπάλα φτιαγμένη από ελαστικό. Ήταν παιχνίδι που αργότερα οικειοποιηθήκαν και οι Μάγια.

Οι Κινέζοι ήταν πιο απλοί. Το τσου-σου ένα δημοφιλές άθλημα της δυναστείας των Χαν γιόρταζε τη γιορτή και όχι το θάνατο όπως κάνανε οι Μάγια. Το 136 π.χ ο Λι Γιού τοπικός ποιητής είπε ότι η μπάλα είναι στρογγυλή και το γήπεδο τετράγωνο όπως ο ουρανός και η    γη. Το παιχνίδι αυτό μεταδόθηκε στην Ιαπωνίακαι πήρε το όνομα Κεμάρι.

• Οι Ρωμαίοι είδαν τα παιχνίδια σαν περιορισμένη εχθροπραξία μια πάλη πολύ συχνά μέχρι θανάτου. Οι αθλητές δεν παίζανε παιχνίδια με μπάλα παρά μόνο για προπόνηση. Το παιχνίδι που έπαιζαν πιο πολύ λέγονταν  Χαρποστούμ  . Μοιραζόντουσαν σε 4 γραμμές τους Αστάτι, τους Βελίτι τους Πριντσίπι και τους Τρεάρι, 4 γραμμές που αργότερα γίνανε οι επιθετικοί , οι μέσοι, οι αμυντικοί και ο τερματοφύλακας.
  • Αυτό το παιχνίδι πήγε στη Βρετάνια κατά τη διάρκεια της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.
  • Το 1314 ο Εδουάρδος ο Β  απαγόρευσε το ποδόσφαιρο στο Λονδίνο, αφού ισχυρίστηκε ότι γίνεται μεγάλος θόρυβος στην πόλη από το κυνήγι μεγάλων μπαλών. Οι απόγονοι του Εδουάρδου ήταν το ίδιο διώκτες. Παρόλα αυτά κανείς τους δεν μπόρεσε να σταματήσει τους ανθρώπους να παίζουν ποδόσφαιρο.
  •   Τη δεκαετία του 1850  Κάθε σχολείο ανέπτυξε τη δική της έκδοση ποδοσφαίρου.
  • Στις 26 Οκτωβρίου του 1863, 11 ομάδες συναντήθηκαν στην Ταβέρνα του ελευθεροτέκτονα για να συζητήσουν τους παγκόσμιους κανονισμούς του ποδοσφαίρου. Με τη συμφωνία να αποκαλούνται Ποδοσφαιρικός Συνεταιρισμός φτάσανε σε αδιέξοδο.
  •  Το αδιέξοδο έσπασε στις 8 Δεκεμβρίου όταν τα χτυπήματα στο καλάμι και τα πιασίματα απαγορεύτηκαν. Ήταν μια απόφαση που άφησε το ποδόσφαιρο με 2 κώδικες , τον Ποδοσφαιρικό Συνεταιρισμό και το Ράγκμπι.
  • Για τα παιδιά του σχολείου το ποδόσφαιρο ήταν απλά διασκέδαση. Το ποδόσφαιρο είχε ανάγκη από έναν οραματιστή. Ο CharlesAlcon είναι ένας από τους πιο σημαντικούς ανθρώπους στην αρχή του ποδοσφαίρου, αυτός οργάνωσε το κύπελο FA  που παίχτηκε για πρώτη φορά το 1871.
  •    Πολλές ομάδες αναδύθηκαν στα 1880 και 1890, πολλές από αυτές διατηρούν το όνομα τους ακόμη και σήμερα. Τα μέλη τους συνέρχονταν σε μια Pub και αποφάσιζαν να φτιάξουν μια ομάδα ποδοσφαίρου.
  •    Από εκεί και μετά όλες οι ομάδες θέλανε να κατακτήσουν το κύπελο και αρκετές άρχισαν να πληρώνουν παίκτες ώστε να ενισχυθούν.
  •    Το ποδόσφαιρο μεγαλώνει εντυπωσιακά όχι μόνο στη Βρετανία πριν το 1914 μα φυτρώνει στη Δ. Ευρώπη τη Ν. Αμερική κι αλλού.
  •    Στην Λατινική Αμερική το άθλημα παίζονταν αυστηρά από ευγενείς, όταν όμως ο σιδηρόδρομος εμφανίστηκε αυτό άλλαξε.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΙ    ΠΑΙΧΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ

• 10.Raul Gonzalez
  • 9.Michael Platini
  • 8.Carlos Alberto Torres