ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

Οι Κροκεές είναι ένα μικρό χωριό της Λακωνίας που βρίσκεται ανάμεσα στα βουνά Πάρνωνας και Ταΰγετος. Το χωριό αυτό είναι γνωστό ως το μοναδικό σημείο από το οποίο βγαίνει ο «Κροκεάτης Λίθος» , μία πράσινη πέτρα με λίγες αποχρώσεις και ψήγματα χρυσού. Στις Κροκεές υπάρχουν νηπιαγωγείο, δημοτικό σχολείο, γυμνάσιο και λύκειο. Τα νέα άτομα  ασχολούνται με τις ομάδες ποδοσφαίρου, μπάσκετ, πετοσφαίρισης, θεάτρου, την φιλαρμονική και την χορευτική ομάδα.

Ο ΚΡΟΚΕΑΤΗΣ ΛΙΘΟΣ

krookes li8os

Ηφαιστειακό πέτρωμα που μοιάζει με ψηφιδωτό και παρά το ότι είναι πολύ δύσκολο να κατεργασθεί, ήταν περιζήτητος από τους Μυκηναίους για λουτρά, αγγεία, σφραγίδες. Χρησιμοποιήθηκε στα προϊστορικά χρόνια κυρίως για τη δημιουργία περίτεχνων αγγείων και δακτυλιόλιθων με κομψές παραστάσεις, συνήθως ζώων. Στα ρωμαϊκά χρόνια εξορυσσόταν πρώτιστα για οικοδομικό υλικό: Το χρησιμοποιούσαν σε πολυτελείς κατασκευές και ιδίως στα λουτρά τους, που ήταν απαραίτητο εξάρτημα κάθε μεγάλης οικίας ή πόλεως όταν ήταν δημόσια. Κομμάτια του πετρώματος συναντάμε και στο Βατικανό στην εκκλησία του Α. Παύλου. Σήμερα πολλοί χρησιμοποιούν τις πλάκες Καρύστου ή διάφορα πλακάκια για να ντύσουν τοίχους ή άλλες επιφάνειες, έτσι ο Κροκεάτης λίθος είναι περιζήτητος για να ντύσει τοίχους και μάλιστα λουτρών γιατί όταν είναι λουστραρισμένος και βρέχεται, αποκτά ζωηρά χρώματα.

ΤΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ ΤΩΝ ΚΡΟΚΕΩΝ

karnavali

Το καρναβάλι των Κροκεών είναι το παλαιότερο καρναβάλι της Λακωνίας και είναι πού φημισμένο σε όλη την Ελλάδα. Κάθε χρόνο πρώτη στο καρναβάλι παρελαύνει η μάσκα του Καρνάβαλου. Το καρναβάλι αυτό ξεκίνησε το 1962 και φέτος κλείνει τα 51 του χρόνια. Τα άρματα φτιάχνονται από τους νέους του χωριού εθελοντικά και είναι έτσι φτιαγμένα ώστε να φτιάχνουν τη διάθεση των ανθρώπων και να σατιρίζουν τα όσα έχουν γίνει στην Ελλάδα την χρονιά που πέρασε.

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΒΡΕΤΤΑΚΟΣ

vretakos

Ο Νικηφόρος Βρεττάκος γεννήθηκε στις Κροκεές το 1912. Τιμήθηκε με πολλά λογοτεχνικά βραβεία και εκλέχθηκε ακαδημαϊκός το 1987, τέσσερα δηλαδή χρόνια πριν πεθάνει. Πήρε μέρος στον Ελληνοϊταλικό πόλεμο και στην Εθνική Αντίσταση. Κατά την διάρκεια της δικτατορίας έζησε αυτοεξόριστος στην Ευρώπη. Το 2012 ήταν έτος Νικηφόρου Βρεττάκου. Το 2012 κυκλοφόρησε η Ανθολογία ποίησης και πεζού λόγου ,αφιέρωμα στα 100 χρόνια του Νικηφόρου Βρεττάκου με κείμενα από διακεκριμένους ποιητές και λογοτέχνες. Την ανθολογία προλόγισε ο ιστορικός τέχνης Λεόντιος Πετμεζάς.

Ο  ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΣ ΚΡΟΚΕΩΝ

krokees

Καθώς και οι Κροκεές είναι αγροτική περιοχή, η οικονομία των κατοίκων στηρίζεται στο ελαιόλαδο. Κάθε χρόνο παράγεται πολύ μεγάλη ποσότητα εξαιρετικού παρθένου ελαιολάδου το οποίο έχει προστατευόμενη ονομασία προέλευσης (Π.Ο.Π.)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΡΟΚΕΕΣ

krokees 2