1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

DSC00053

Στις 6/10/2014, στο σχολείο μας δεν πραγματοποιήθηκε μάθημα λόγω της καθιέρωσης της 1ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Το σχολείο μας διοργάνωσε ενδοσχολικούς αγώνες, προβολή ταινίας και δημιούργησε αφίσες για την ημέρα αυτή.

Έλαβαν χώρα αγώνες βόλεϊ, μπάσκετ, πινγκ πονγκ και ποδοσφαίρου με ομάδες ανάμεικτων αγοριών και κοριτσιών από όλες τις τάξεις του σχολείου μας. Επίσης, έγινε η προβολή της ταινίας «Remember the Titans» που τόνιζε, μέσω του αθλητισμού, την ισότητα των ανθρώπων, ανεξαρτήτως φυλετικών χαρακτηριστικών.

Επιπλέον, με τη χρήση νέων τεχνολογιών, σχεδιάστηκαν και δημιουργήθηκαν ηλεκτρονικές αφίσες και πανό με θεματικό άξονα τον ρατσισμό και την διαφορετικότητα.

Μέσα από αυτές μας τις δράσεις, όλοι μας κατανοήσαμε λίγο καλύτερα το νόημα της καθιέρωσης αυτής της ημέρας…

Μπόκου Δ. Κατερίνα

Μαθήτρια της Γ Γυμνασίου

Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση: