PROJECT στο πλαίσιο του μαθήματος των Aγγλικών

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών και μίας ενότητας του σχολικού εγχειριδίου που αφορούσε στη διατροφή, ανατέθηκε από την καθηγήτριά μας, σε μαθητές της A’ και Γ’ Γυμνασίου, μία ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη εργασία. Όλοι οι μαθητές είτε σε μικρές ομάδες των δύο ατόμων είτε ο καθένας μόνος του εργαστήκαμε πάνω στο αγαπημένο μας σνακ. Μαγειρέψαμε μόνοι μας τα φαγητά που επέλεξε ο καθένας μας και ύστερα, συνθέσαμε γραπτό κείμενο σχετικά με τα οφέλη, αλλά και τις πιθανές βλαβερές επιπτώσεις που μπορεί να έχει το συγκεκριμένο σνακ για την ανθρώπινη υγεία. Την επόμενη μέρα, όλοι οι μαθητές φέραμε τα φαγητά και τις εργασίες μας στο σχολείο, με σκοπό να τις παρουσιάσουμε στους συμμαθητές μας. Και τέλος, φυσικά δοκιμάσαμε τα φαγητά μας! Πραγματικά, ήταν η καλύτερη και η πιο …νόστιμη εργασία που έχουμε κάνει!

Η μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου
Βελώνη Στυλιανή