Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2014

EDL_Logo1

P_20140925_120151

26 Σεπτεμβρίου 2014

Σήμερα έγινε εκδήλωση στο σχολείο μας για την Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών. Τη γιορτάζουμε κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου. Είναι η μέρα των ξένων γλωσσών όλου του κόσμου.

Μάθαμε πολλά πράγματα στην εκδήλωση. Μάθαμε ότι πρέπει να είμαστε περήφανοι για τις γλώσσες που μιλάμε και ότι όσο πιο πολλές γλώσσες ξέρουμε τόσο λιγότερο κινδυνεύουμε από την αρρώστια του Αλτσχάιμερ. Επίσης, μάθαμε ότι χρειαζόμαστε να μαθαίνουμε ξένες γλώσσες για να συνενοούμαστε με τους τουρίστες και για να βρίσκουμε πιο εύκολα δουλειά. Ακόμη, για να επισκεφτούμε ένα ξένο μέρος, πρέπει να ξέρουμε να μιλήσουμε μια ξένη γλώσσα. Τέλος, μάθαμε πολλές ξένες λέξεις όπως “crazie!” (ευχαριστώ! στα Ιταλικά), “Dobry den” (καλημέρα στα Σλοβάκικα), “shkolla” (σχολείο στα Αλβανικά).

Χωρίς-τίτλο-1024x539