Ο ΟΜΙΛΟΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Ο  Όμιλος Ιστορίας απευθύνεται σε όσους αγαπούν την ιστορία και  επιθυμούν να διερευνήσουν ιστορικά θέματα.

Στόχος του ομίλου Ιστορίας  είναι να φέρει τα παιδιά σε επαφή με την ιστορία, τα γεγονότα, τα πρόσωπα, τα ζητήματα και τα ερωτήματα που θέτει το παρελθόν. Παράλληλα επιδιώκεται η καλλιέργεια δεξιοτήτων έρευνας, ανάλυσης, σύνθεσης, παραγωγής ιστορικών κειμένων αλλά και η αναζήτηση τρόπων μετάδοσης της ιστορικής γνώσης.

Για την υλοποίηση των παραπάνω στόχων οι μαθητές και μαθήτριες που θα εκδηλώσουν ενδιαφέρον θα συμμετάσχουν α/σε διαγωνισμούς και β/ στην έκδοση ηλεκτρονικού περιοδικού με ιστορικά θέματα. Ο Όμιλος Ιστορίας  θα συνεργαστεί με επιστημονικούς φορείς και ιδρύματα.

Ο Όμιλος απευθύνεται σε μαθητές και των τριών τάξεων του Γυμνασίου και θα λειτουργεί κάθε Τρίτη 14.30- 16.00

2022-23 Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί οι φιλόλογοι Έλενα Γκίκα και Βασίλης Σταυρόπουλος

2023-24 Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί οι φιλόλογοι Μαίρη Βερδιάκη και Έλενα Γκίκα