Η ΡΩΜΑΪΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Η αρχαία Ρώμη ήταν ένα τεράστιο κράτος με χιλιάδες σκλάβους και απέραντες εκτάσεις καθώς και πολλούς φυσικούς πόρους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η οικονομία  της να στηριχτεί πολύ στον αγροτικό τομέα. Το μεγαλύτερο μέρος των κατοίκων της ζούσε στις επαρχίες και καλλιεργούσε τη γη. Τα προϊόντα που καλλιεργούσαν ευρέως ήταν το σιτάρι, τα σταφύλια και οι ελιές. Aυτά τα προϊόντα ήταν βασικά είδη εξαγωγής σε διάφορες άλλες χώρες  και εκτός από χρήμα βοήθησαν επίσης έτσι ώστε να αναπτυχθεί πολύ το εμπόριο στη ρωμαϊκή αιτιοκρατία, κυρίως το εμπόριο μέσω θαλάσσης καθώς οι μεταφορές με πλοία ήταν κατά πολύ φθηνότερες από αυτές της ξηράς με αποτέλεσμα τα περισσότερα πλοία που κυκλοφορούσαν ήταν εμπορικά. Οι σκλάβοι επίσης εκτός από τη γη ασχολήθηκαν πολύ με την κτηνοτροφία, άλογα και γαϊδούρια κυρίως και σε μικρότερο βαθμό με ελέφαντες και καμήλες που ήταν το καινούριο που έφεραν οι κατακτητικοί πόλεμοι. Η ρωμαϊκή επίσης οικονομία στηρίχθηκε επίσης στην βιοτεχνία σε πολύ μικρότερο βαθμό μια και την αποτελούσαν μικρά εργαστήρια που απασχολούσαν μικρό αριθμό ατόμων. Υπήρχαν κάποια εργοστάσια τούβλων και επίσης είχανε εξόρυξη πετρωμάτων. Άλλος ένας πόρος της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας ήταν και η αλιεία. Στην αρχή η οικονομία στηριζόταν στην μικρή ιδιοκτησία καθώς και στην αμειβόμενη εργασία και οι συναλλαγές γίνονταν με ανταλλαγή προϊόντων συνήθως παρόλο που υπήρχε αναπτυγμένο νομισματικό σύστημα με τα χάλκινα νομίσματα (ασσάρια) Άθως και ασημένια δηνάρια.

el.wikipedia.org

ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ  ΧΡΗΣΤΟΣ Α2