Τα εικαστικά και το πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

από την καθηγήτρια εικαστικών κ. Κούπα Κατερίνα

Στο σχολείο περνάμε αναμφισβήτητα τα πιο ωραία χρόνια της ζωής μας: την τόσο τρυφερή παιδική μας ηλικία, καθώς και τα ιδιόμορφα εφηβικά μας χρόνια. Βέβαια, κάποιοι από εμάς συνεχίζουμε και την ενήλικη ζωή μας στο σχολείο, αυτή τη φορά ως εκπαιδευτικοί…

masksΜέσα από το πρόγραμμα «Σχολείο: Ζω, Μαθαίνω, Αγαπώ!», ως εικαστικός είχα την ευκαιρία να δημιουργήσω μαζί με τα παιδιά πάνω στον άξονα της ζωής μας που λέγεται διατροφή. Μάθαμε, λοιπόν, ποια τρόφιμα είναι ευεργετικά για το σώμα μας, τα ζωγραφίσαμε παίζοντας με τα χρώματα, γελάσαμε, τα προσωποποιήσαμε. Διασκεδάσαμε και το κάθε παιδί γύρισε σπίτι του με ένα σουπλά για να θυμάται να τρώει υγιεινά.

Σημείωση από τη Φιλιπποπούλου Μαρία: Η κυρία Κούπα κατασκεύασε τις μάσκες που θα χρησιμοποιηθούν στη θεατρική παράσταση, η οποία ανεβαίνει στα πλαίσια του υποπρογράμματος υγιεινής διατροφής του προγράμματος Αγωγής Υγείας «Σχολείο: Ζω, Μαθαίνω, Αγαπώ!».