Animation με τη μέθοδο stop-motion

ΑΠΟ: ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ - Ιουν• 07•13

Film_strip_3Έξι κορίτσια από την Γ και Δ τάξη έφτιαξαν βίντεο με τη μέθοδο stop – motion. Τράβηξαν συνολικά γύρω στις 150 φωτογραφίες για να φτιάξουν ένα animation από 88 καρέ διάρκειας 56 δευτερολέπτων! Διαβάστε πώς δούλεψαν…

«Στην αρχή συγκεντρώσαμε αντικείμενα που έχουν σχέση με το σχολείο, όπως κορδόνια παπουτσιών, ξυλομπογιές, καπάκια από μαρκαδόρους, κουλουράκια από το κολατσιό, φύλλα, πευκοβελόνες και κουκουνάρια από τα δέντρα της αυλής του σχολείου μας.

Με αυτά τα αντικείμενα σχηματίσαμε τη λέξη ΣΧΟΛΕΙΟ και με μικρές αλλαγές τη μετατρέψαμε στην αγγλική λέξη SCHOOL.

Τραβήξαμε φωτογραφίες από κάθε μικρή αλλαγή και τις ενώσαμε με ένα πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο. Χρειάστηκαν πολλές δοκιμές και λήψεις μέχρι να πετύχουμε το αποτέλεσμα που θέλαμε.

Προβάλλοντας τις φωτογραφίες πολύ γρήγορα τη μία μετά την άλλη, δημιουργήσαμε την εντύπωση της κίνησης των αντικειμένων μέσω της μεθόδου stop-motion.»

Δείτε το βίντεο από τις Υρώ, Χριστίνα, Σοφία, Ελισάβετ, Κωνσταντίνα και Μαρκέλλα, καθώς και μια πρώτη προσπάθεια από τη Σοφία για τη δημιουργία κινουμένου σχεδίου από σκίτσα ζωγραφισμένα στο χέρι.