Εθελοντισμός στα Σχολεία

DIAGONISMOS-LETS-DO-IT

Στην ενότητα αυτή θα αναφερθεί ο εθελοντισμός στα σχολεία και οι πιθανοί τρόποι που μπορούν να πραγματοποιήσουν οι μαθητές για να προσφέρουν την βοήθεια τους και να μάθουν την έννοια του εθελοντισμού και τα ωφέλει που μπορεί να παρέχει στην διάπλαση νέων και υπεύθυνων πολιτών.

ebdomada.ethelontismou02

Οι μαθητές μπορούν να αναπτύξουν συλλογικά κοινωνικές δράσεις και με βιωματική και συνεργατική προσέγγιση των κοινωνικών θεμάτων να καλλιεργήσουν τις αξίες της ανθρωπιστικής συνεισφοράς και  αλληλεγγύης.

Η έννοια του εθελοντισμού μπορεί να υποστηριχθεί και να παραχθεί με πολιτιστικές δραστηριότητες,σεμινάρια και αφιερώματα από μαθητές και εκπαιδευτικούς για να μεταδοθεί το μήνυμα της προσφοράς προς το κοινωνικό σύνολο και να γίνει αντιληπτή η σπουδαιότητα του από τους νέους.Τέτοια προγράμματα όπως τα περιβαλλοντικά,πολιτιστικά και της αγωγής-υγείας που υλοποιούνται στα πλαίσια της σχολικής κοινότητας μπορούν να διαμορφώσουν εθελοντική συνείδηση στους μαθητές και να δραστηριοποιηθούν σε διάφορους τομείς και να αναλάβουν πρωτοβουλίες.

Κάποιες δράσεις που θα μπορούσαν να πραγματοποιήσουν οι μαθητές είναι να προσφέρουν φαγητό σε αυτούς που το έχουν ανάγκη, να δωρίσουν κάποια από τα πράγματα που δεν χρησιμοποιούν πλέον και δεν χρειάζονται, να διοργανώσουν εκδηλώσεις και τα χρήματα ή τα υλικά που θα έχουν συγκεντρωθεί να τα δώσουν σε κάποιο ίδρυμα.Επιπλέον μπορούν να οργανώσουν εθελοντικές βιωματικές δράσεις με μαθητές ειδικού σχολείου,να επισκεφθούν έναν σύλλογο ή κέντρο απασχόλησης και να παρέχουν ψυχαγωγικές δραστηριότητες στα άτομα εκεί και τέλος να οργανώσουν δράσεις δημιουργικής απασχόλησης με συνομήλικους πρόσφυγες.

LetsdoitGreece_Schools (2)

Η εικόνα αυτή έχει αντληθεί από τις Αργολικές Ειδήσεις και η αρχική πηγή βρίσκεται στην ιστοσελίδα https://www.argolikeseidhseis.gr/2018/03/blog-post_88.html Άδεια Χρήσης Creative Commons CCO

Σύμφωνα με την elix υπάρχουν προγράμματα για εφήβους που μπορούν να συμμετέχουν και να προσφέρουν την βοήθεια τους στις τοπικές κοινωνίες και να ανακαλύψουν πολιτισμούς και νέα μέρη. Τέτοια προγράμματα λαμβάνουν μέρος σε όλο τον κόσμο και ο έφηβος μπορεί να διαλέξει οποιοδήποτε μέρος επιθυμεί και να προσφέρει την βοήθεια του.

Ορισμένα από τα πιο οικονομικά προγράμματα που μπορεί να συμμετέχει ένας έφηβος στην Ευρώπη  είναι αυτό στην Τσεχία με 95 ευρώ και να προσφέρει την βοήθεια του στην ανακαίνιση ενός κάστρου του 13ου αιώνα καθώς θα έχει την ευκαιρία να γνωρίσει συνομήλικους του από όλον τον κόσμο. Ένα ακόμη οικονομικό πρόγραμμα είναι αυτό στην Ιταλία με 70 ευρώ όπου ο έφηβος θα έχει την ευκαιρία να υποστηρίξει τη γενική λειτουργία του χώρου και του πάρκου που περιβάλει ένα αρχοντικό που κάποτε ήταν κατοικία λόρδων και πλέον έχει αποδοθεί στην κοινότητα και λειτουργεί ως μέρος φιλοξενίας για τους πρόσφυγες.