Η βία των εκπαιδευτικών δεν έχει εξαλειφθεί στα σχολεία

13

Το σχολείο αποτελεί προστάδιο για την ενηλικίωση του ανθρώπου – μαθητή ,το οποίο στη συνέχεια βοηθά το παιδί να αντιμετωπίσει ευκολότερα και καλύτερα την – γεμάτη με δυσκολίες και περιπέτειες –  κοινωνία .Επίσης ,το σχολείο είναι αυτό το οποίο μεταβιβάζει αξίες και παραδόσεις στον μαθητή ,αλλά το κυριότερο το εκπαιδεύει και το μορφώνει .Ο στόχος ,λοιπόν ,ενός καθηγητή ή ενός δασκάλου είναι να μεταδώσει στον μαθητή όλη αυτή τη μόρφωση ,στον εκπαιδευτικό αλλά και στον ψυχολογικό και ατομικό τομέα .Πολλοί εκπαιδευτικοί διδάσκουν τα παιδιά με κατανόηση και αγάπη και συμπαραστέκονται στους μαθητές ,οι οποίοι για τον οποιοδήποτε λόγο δεν έχουν αυτή τη θέληση για μάθηση .Με τον δικό τους ,όμως, μοναδικό τρόπο καταφέρνουν να κάνουν αυτούς τους λεγόμενους <<αδιάφορους >> μαθητές να αγαπήσουν τελικά τα μαθήματα και να προσπαθούν για το καλύτερο .Αυτοί ,λοιπόν ,οι μαθητές βλέπουν ανταπόκριση και συμπαράσταση από τους καθηγητές γι΄αυτό το λόγο βλέπουν και τα μαθήματα περισσότερο από την θετική και όχι την αρνητική τους πλευρά .Επομένως ,όσον αφορά αυτούς τους καθηγητές ,μπορούμε να πούμε,ότι προσπαθούν με τον διάλογο ,την επικοινωνία και την καλή και σωστή διάθεση και συμπεριφορά να φέρουν κοντά στο σχολείο τους μαθητές ,όποιοι και αν είναι αυτοί ,και να τους κάνουν να ενδιαφέρονται για την μάθηση και για τη καλλιέργεια .Ενώ, όμως ,όλοι θα περίμεναν ότι στον αιώνα που ζούμε με αυτό το υψηλό διανοητικό επίπεδο ,το οποίο είναι άριστο και εκσυγχρονισμένο ,να ανήκει αυτή η συμπεριφορά σε όλους τους καθηγητές ,δυστυχώς υπάρχουν και δάσκαλοι ,οι οποίοι έχουν έναν αυταρχικό και βίαιο ,γεμάτο προκαταλήψεις ,χαρακτήρα .Αυτούς τους ανθρώπους θα μπορούσαμε να τους χαρακτηρίσουμε μεσαιωνικούς ,αφού – ο παλαιών αρχών-  χαρακτήρας τους αυτό αντικατοπτρίζει .Έτσι ,αυτοί οι εκπαιδευτικοί προσπαθούν με τη βία και με τις αλεπάλληλες και αυστηρές ποινές να λογικέψουν τους ίσως άσχημους μαθητές ή και ακόμα αυτούς που έκαναν ,για παράδειγμα ,λίγη φασαρία στην τάξη ,ενώ παράλληλα ο καθηγητής δίδασκε το μάθημα .Αυτού του είδους οι καθηγητές ,κατά την προσωπική μου άποψη ,είναι απαράδεκτοι .Ίσως ένα μικρό μέρος της εκπαιδευτικής τους τακτικής μπορεί να δικαιολογείται ,διότι πολλοί εκπαιδευτικοί απειυδίζουν από ορισμένους αυταρχικούς μαθητές τους και προσπαθούν με τον οποιοδήποτε τρόπο να τους λογικεύσουν ή και ακόμη να τους απομακρύνουν από κοντά τους για το δικό τους συμφέρον .Σε καμία περίπτωση ,όμως, δεν πρέπει να φτάνουμε στα άκρα και να χρησιμοποιούμε βία ,για τον οποιοδήποτε λόγο ,διότι στη συγκεκριμένη περίπτωση κανένας καθηγητής έχει το δικαίωμα να ασκεί βία στους μαθητές ,δηλαδή σε άλλους ανθρώπους .Αυτός ο τρόπος εκπαίδευσης έχει ως αποτέλεσμα την άσχημη ψυχολογική κατάσταση των παιδιών ,τα οποία μη έχοντας συμπαράσταση από άλλους ανθρώπους και ενδεχομένως και από την ίδια την οικογένειά ,καταλήγουν να είναι άσχημοι και επικίνδυνοι χαρακτήρες .Επίσης ,υπάρχουν και αυτά τα παιδιά τα οποία οδηγούνται στην κατάθλιψη ή στην συναναστροφή με <<κακές>>παρέες αντίστοιχα .Επομένως ,με την αποβολή ή την αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος σε χειρότερες περιπτώσεις δεν οδηγούμε – τις περισσότερες φορές – τα παιδιά στο σχηματισμό άριστου χαρακτήρα , αντιθέτως η επικρατέστερη άποψη είναι ότι τα παιδιά καλλιεργούν μέσα τους βίαιες και κτηνώδεις σκέψεις ,οι οποίες πηγάζουν από τον βίαιο επαναλαμβανόμενο χαρακτήρα ορισμένων καθηγητών .Έτσι,λοιπόν, σήμερα ενώ η βία στα σχολεία έχει απαγορευτεί και διώκεται ποινικά υπάρχουν ακόμη δάσκαλοι ,οι οποίοι ακόμη και στο Δημοτικό αντιμετωπίζουν τα παιδιά με βία στην πρώιμη ηλικία τους και τους γεννούν άσχημες εικόνες και ενθυμήσεις .Επομένως ,αυτό το φαινόμενο της σχολικής βίας από τους εκπαιδευτικούς δεν έχει εκλείψει τελείως ,αντιθέτως ίσως να αυξάνεται ο αριθμός των κρουσμάτων όχι μόνο στα σχολεία αλλά και σε άλλους χώρους , όπως σε βρεφονηπιακούς σταθμούς ,κάτι το οποίο μας πλήττει και μας προσβάλλει ως χώρα και ως ανθρωπότητα .Έτσι, πρέπει όλα τα κράτη μαζί και η Ελλάδα να λάβουν πιο δραστικά μέτρα για την εξάλειψη αυτού του φαινομένου .