Κατανοώντας τη θέση του θύματος

bullyingΗ Σχολική Βία είναι ένα πρόβλημα που βασανίζει εδώ και χρόνια την ελληνική κοινωνία. Κατά την άποψή μου οφείλεται στην ανάγκη του ατόμου να επιβληθεί στο άλλο, οφείλεται στους κοινωνικούς φορείς και στην συλλογή άκριτων πραγμάτων μέσα από την μάζα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ,ότι θύματα συνήθως, είναι μαθητές που δεν μπορούν να προστατεύσουν τον εαυτό τους, που είναι αδύναμοι. Αυτοί νιώθουν ανασφαλείς, αγχωμένοι και καθόλου επιθετικοί. Το σχολείο πρέπει να είναι ένα ασφαλές περιβάλλον για όλους, κανένα παιδί δεν πρέπει να φοβάται να μορφωθεί, ούτε πρέπει να υπάρχουν κάποιοι που θα το φοβίζουν και θα το αναγκάζουν την αυτοεκτίμησή του. Οι θύτες θα πρέπει να τιμωρούνται παραδειγματικά.Επίσης και τα θύματα κάνουν το λάθος να αποκρύπτουν ό,τι τους συμβαίνει με αποτέλεσμα να μην τελειώνει το όλο σκηνικό, τρομοκρατούνται στην σκέψη μην πάθουν κάτι περισσότερο και δεν αντιδρούν, σαν να συμβιβάζονται.Το φαινόμενο της σχολικής βίας αυξάνεται και ένας τρόπος για να μειωθεί είναι η μεγαλύτερη επιτήρηση του προαυλίου, να βοηθούν οι μαθητές ώστε να χτίζονται σχέσεις/φιλίες μεταξύ τους. Οι σχέσεις θα σπάσουν αυτόν τον τρόμο και τον ‘’κώδικα σιωπής’’ των θυμάτων. Συνοπτικά η σχολική βία είναι ένα πρόβλημα που αντικατοπτρίζει την εικόνα της κοινωνίας μας. Είναι θλιβερό και εν τέλει οι άνθρωποι ζητάνε την ελευθερία της έκφρασης ενώ ουσιαστικά δεν έχουν την ελευθερία της σκέψης.Η Παιδεία είναι αυτή που έχει τη δύναμη να μας ευαισθητοποιήσει και να μας εξευγενίσει όλους μας.