ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Η Σούρπη είναι μεγάλο χωριό του Νομού Μαγνησίας, στη Θεσσαλία, με πληθυσμό 1.457 κατοίκους, σύμφωνα[1] με την απογραφή του 2011. Είναι κτισμένη αμφιθεατρικά στους πρόποδες του Κοκκινόβραχου και του Καραγκίνη .

Όλο το χωριό έχει ηλιακή πρόσοψη, με φυσική προστασία από τους Β.Α ανέμους, εμπρός του δε απλώνεται ευφορότατη πεδιάδα, το αρχαίον Αθαμάντιον πεδίον.

Η Σούρπη έχει μακραίωνη ιστορία, που ξεκινά περίπου χίλια (1.000) χρόνια πριν, από τη Βυζαντινή εποχή. Το σημερινό χωριό μπορεί να ονομασθεί ως νεότερη Σούρπη, γι’ αυτό και η ιστορική του διαδρομή θα πρέπει να χωρισθεί σε δύο (2) περιόδους. Το «παλιό» χωριό, που ξεκινά από τα Βυζαντινά χρόνια και φτάνει έως την έναρξη της Τουρκοκρατίας και στο «νέο» χωριό, που ξεκινά από τον 15ο αιώνα μέχρι τις μέρες μας.

Σουρπη

Το νηπιαγωγείο μας στεγάζεται προσωρινά στο πρώην κτίριο της αστυνομίας ενώ είμαστε σε αναμονή επέκτασης του κανονικού κτιρίου τα τελευταία πέντε χρόνια……

2023-02-15 09 32 01