ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑΣ

IMG_20200118_152050

Είμαι η Αλεξάνδρου Χριστίνα, φιλόλογος, και υπηρετώ στο Πειραματικό ΓΕΛ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Σπούδασα στη Φιλοσοφική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ολοκλήρωσα με υποτροφία τον μεταπτυχιακό κύκλο σπουδών έχοντας ως αντικείμενο έρευνας την Αριστοτελική Φιλοσοφία. Όσα χρόνια υπηρετώ στην εκπαίδευση έχω ασχοληθεί με πάρα πολλά προγράμματα, περιβαλλοντικά, πολιτιστικά, αγωγής υγείας και έχω συμμετάσχει στην οργανωτική επιτροπή αρκετών φεστιβάλ παιδείας και πολιτισμού. Όνειρό μου ήταν πάντα να είμαι στην εκπαίδευση και έχω δυο μεγάλες αγάπες: την κόρη μου και τους μαθητές μου.

20151010_193547

Είμαι η Ειρήνη Μαραγκόζη, φιλόλογος στο Πειραματικό Λύκειο Πα.Μακ. Έχω σπουδάσει Φιλολογία στο τμήμα Φιλοσοφικής του Α.Π.Θ. (ειδίκευση στις Νεοελληνικές και Μεσαιωνικές Σπουδές) και έχω Π.Μ.Σ. στις επιστήμες της Εκπαίδευσης και της διά βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας (εξειδίκευση στην Πληροφορική και στις Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση). Αγαπώ τα media και έχω εργαστεί για αρκετά χρόνια σε περιοδικά της Θεσσαλονίκης ως διορθώτρια και αρθρογράφος (περιοδικό Strange, Μυστική Ελλάδα και Άβατον των εκδόσεων Αρχέτυπο και Άγνωστο). Το PaMagazino-1 είναι το αποτέλεσμα της ομαδικής και δημιουργικής δουλειάς που έγινε από τους μαθητές/τριες και τις εκπαιδευτικούς στο πλαίσιο του ομίλου δημιουργικότητας.