ΝΙΝΕΤ

Νινέτ

Η Νινέτ είναι ένα βιβλίο γραμμένο από τη Ζωρζ Σαρή.

Η Νινέτ Σαριβαξεβάνη γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη και ένα μήνα αργότερα μετακόμισε στην Οδησσό της Ρωσίας όπου πέρασε τα παιδικά της χρόνια. Η μητέρα της λεγόταν Έμμα και ο πατέρας της Σωκράτης. Η Νινέτ ήταν ατίθαση, πεισματάρα, δυναμική, γεμάτη απορίας για κάθε τι που γινόταν γύρω της, αποφασισμένη να κάνει ότι της ερχόταν στο μυαλό, αλλά φιλεύσπλαχνη και καλή φίλη.

Η μητέρα της αποφάσισε να τη στείλει εσωτερική σε σχολείο στη Γαλλία καθώς η συμπεριφορά της ήταν εχθρική και μερικές φορές επικίνδυνη προς τις μικρότερες αδελφές της. Η καλύτερή της φίλη στο κολλέγιο Αγίας Μαρίας στο Παρίσι ήταν η Φρανσίν. Η γιαγιά της από τη μητέρα της για το πτυχίο της έκανε δώρο το ταξίδι στη Σενεγάλη για να γνωρίσει την πατρίδα της μητέρας της και να στάξει ροδόσταμο στη γέρικη καρδιά της. Η Νινέτ παντρεύτηκε τον Κόλια (Νικόλαο) οικογενειακό φίλο από την εποχή που ζούσαν στην Οδησσό.

Συντάκτης: Ευρυδίκη Α.