ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

77154680_587344005342168_7259114558445322240_n-LOGO ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΟbtyEuso Competition 2018 Performance for Greece Indepedence dayEurop. Parliament Simulation 2019??????????????????????????????? Eratosthenis' experiment  Theater club

Το Πειραματικό Λύκειο Παν/μίου Κρήτης ιδρύθηκε το 1999 (ΦΕΚ Β΄1611/16-8-1999). Το θεσμικό πλαίσιο των Πειραματικών σχολείων ενισχύει & διευκολύνει τον σχεδιασμό & υλοποίηση μαθησιακών δραστηριοτήτων & καινοτόμων διδακτικών πρακτικών που ανταποκρίνονται στις κοινωνικές, πολιτικές, οικονομικές και πολιτισμικές ανάγκες του σύγχρονου κόσμου και αναδεικνύουν ένα αξιακό σύστημα σύμφωνο με τη διαμόρφωση ενεργών πολιτών. Η κατεύθυνση αυτή υποστηρίζεται τόσο σε τυπικές όσο και ημιτυπικές μορφές γραμματισμού όπως οι Όμιλοι Δημιουργικότητας και Αριστείας, τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων & οι δημιουργικές/ διαθεματικές εργασίες. Στοχεύει δε στην εποικοδομητική προσέγγιση της μάθησης, την ανάδειξη της δημιουργικότητας των μαθητών, την ανάπτυξη δεξιοτήτων & την ενίσχυση όσων είναι πιο αδύναμοι μαθησιακά. Η επιστημονική & παιδαγωγική καινοτομία επιτυγχάνεται & μέσω της συνεργασίας της σχολικής μονάδας με το Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Το σχολείο έχει να επιδείξει πλούσιο έργο ως προς τη συμμετοχή του σε διαγωνισμούς λογοτεχνίας, φιλοσοφίας, ξένων γλωσσών, ρητορικής, θετικών επιστημών και πληροφορικής, όπως οι διαγωνισμοί EUROSCOLA και EUSO, σε πολλούς από τους οποίους έχει αποσπάσει πανελλήνια βραβεία και διακρίσεις.

Εκπονεί πλειάδα εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που διακρίνονται για την ποικιλία των μορφών και τη φαντασία τους (π.χ. Κυνήγι Θησαυρού, δημιουργία και χρήση ιστοσελίδων και ηλεκτρονικών εκπαιδευτικών πλατφορμών, συμμετοχή σε ανθρωπιστικές/ κοινωνικές δραστηριότητες, θεατρικές & μουσικές εκδηλώσεις, εικαστικές δημιουργίες, προσομοιώσεις ευρωπαϊκών θεσμών & διοργάνωση Πανελλήνιων Διαγωνισμών (π.χ. Θεατρικού Μονόπρακτου). Επιπλέον, γίνεται συγγραφή εκπαιδευτικού υλικού & σεναρίων μαθημάτων για καταξιωμένους εκπαιδευτικούς οργανισμούς & υπάρχει ενεργός συμμετοχή στα δρώμενα της τοπικής κοινωνίας και την διάχυση καλών πρακτικών στην ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα.

Το τρέχον σχολικό έτος 2020- 2021 στο σχολείο λειτουργούν οι ακόλουθοι Όμιλοι Αριστείας και Δημιουργικότητας: 1) Θεατρικής & Μουσικής Παιδείας, 2) Ρητορικής Students4Europe 3) Μαθητικό Περιοδικό ΠΕΙΡΑmagazino 4) ηλεκτρονική εφημερίδα 5) Πειραματικής Φυσικής και Φιλοσοφίας της Επιστήμης & 6) Εθελοντισμού & Πρώτων Βοηθειών, 7) Φυσικής ζωής & Άθλησης. Επίσης, το σχολείο συμμετέχει σε τρία Ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+ KA229 («Democracy Matters”, “ “Shaping Young Europeans” Future through Drama”, Let us sail together” και δύο Erasmus+ KA201 (“VR Ιn School Education”, «DIMAS – Digital Marketing at Secondary Schools”). Εκτός από αυτά, υλοποιούνται αρκετά Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Αγωγής Σταδιοδρομίας, Πολιτιστικά και eTwinning).