ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ

Οι εντυπώσεις που μας μένουν για το φετινό Πρότζεκτ των Γρίφων είναι θαυμάσιες. Περάσαμε μια χρονιά γεμάτη σκέψη, δημιουργικότητα και συνεργασία. Το όμορφο ταξίδι, λοιπόν, άρχισε με το ενδιαφέρον μας για την επίλυση γρίφων. Στην αρχή,  ασχοληθήκαμε με γρίφους διαφόρων επιπέδων. Πολλοί από εμάς ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με το αντικείμενο. Κι αν όχι για «πρώτη», τότε για «δεύτερη». Σύντομα, είχαμε φτάσει σε ένα αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο: τόσο ώστε να συμμετάσχουμε στον πρώτο μας διαγωνισμό! Μπορεί κάποιοι από εμάς να δυσκολεύτηκαν, αλλά το εγχείρημα ήταν α-πίθανο!! Καθώς ο καιρός περνούσε, αρχίσαμε να φτιάχνουμε και τους δικούς μας γρίφους! Ενώ, όμως, εξασκούμασταν και γινόμασταν άξιοι κρυπτογράφοι, η πανδημία έμελλε δυστυχώς να μας αποσπάσει από τη δουλειά μας… Παρόλα αυτά, δύο μήνες μετά βρισκόμαστε ξανά εδώ για περιορισμένες ώρες με σκοπό να ολοκληρώσουμε αυτόν τον όμορφο σχολικό κύκλο.

Α’1/ 2019-20