ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΛΟΓΙΑ

Όταν ήμουν πέντε χρονών, η μαμά μου πάντα μου έλεγε, η ευτυχία είναι το παν. Όταν πήγα στο σχολείο με ρώτησαν τι θα ήθελα να γίνω όταν μεγαλώσω. Μου είπαν ότι δεν είχα καταλάβει το ερώτημα, αλλά εγώ τους είπα ότι δεν καταλάβαιναν το νόημα της ζωής.
Τζον Λένον
Αν δε σ’ αρέσει κάτι άλλαξέ το. Αν δεν μπορείς, άλλαξε τη στάση σου.
Μaya Angelou
Αν δε μου είχαν πει ότι ήμουν ένα σκουπίδι, δε θα είχα δείξει πόσο ταλαντούχα είμαι.
Αν όλοι γελούσαν με τα αστεία μου, δε θα είχα ανακαλύψει πώς να είμαι αστεία.
Αν δε μου είχαν πει ότι ήμουν άσχημη, δε θα είχα καταλάβει πόσο όμορφη είμαι.
Αν δεν είχαν προσπαθήσει να με ρίξουν κάτω, δε θα μάθαινα ποτέ πώς να είμαι άθραυστη.
Gabourey Sibide
Το κουράγιο είναι μια από τις μεγαλύτερες αρετές, γιατί χωρίς αυτό δεν μπορείς να ασκήσεις τις άλλες αρετές.
Μaya Angelou
Ένα δωμάτιο χωρίς βιβλία, είναι ένα σώμα χωρίς ψυχή.
Τσιτσερό
Ο χρόνος είναι πολύ αργός για αυτούς που περιμένουν.
Πολύ γρήγορος για αυτούς που φοβούνται.
Πολύ μεγάλος για αυτούς που θρηνούν.
Πολύ μικρός για αυτούς που γιορτάζουν.
Αλλά για αυτούς που αγαπούν, ο κόσμος θα είναι αιώνιος.
William Shakespeare

Υ.Γ : Το κομμάτι αυτό ταιριάζει πιστεύω γάντι με το άρθρο από ένα ροκα που διώχθηκε για τις ιδέες του. Νικόλας Άσιμος

Nikolas Asimos Ego me tis idees mou

ΓΚΑΤΣΟΝΙΔΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ

2 Responses to ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΛΟΓΙΑ

Σοφά λόγια που δύσκολα γίνονται πράξεις… Ένα ακόμα καλό άρθρο Νικολέτα μπράβο!

2. Ο/Η Πάτρα - Μαρία Σκαμπέλα λέει:

Πάτρα : Είναι πραγματικά υπέροχο το άρθρο σου και ειλικρινά πολύ σπουδαία και επίκαιρα τα λόγια που περιέχονται σ’αυτό!

Μαρία : Πολύ ωραίο και αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση είναι τα λόγια του /της(δεν καταλαβαίνω από το όνομα το γένος!!!) Gabourey Sibide.